Saúdská Arábie dále uvolnila svůj zákaz prodeje alkoholických nápojů v zemi. Nově si mohou pořídit alkohol cizinci, kteří si vydělají měsíčně alespoň 50 000 rijálů (276 000 korun). Přitom ještě před několika měsíci mohli v zemi, kde vládne konzervativní náboženský režim, kupovat alkohol jen diplomaté.
Na konci listopadu informovala o prvním uvolnění zákazu, které se vztahovalo i na lidi bez diplomatického pasu. Úřady umožnily prodej alkoholu držitelům zlatých víz, která lze pořídit za poplatek 800 000 rijálů (asi 4,5 milionu korun). Výjimka se podle zdrojů agentury dále rozšířila na zahraniční občany, kteří nejsou muslimské víry, s měsíčním příjmem alespoň 50 000 rijálů, což je zhruba pětinásobek průměrné mzdy.
Cizinci jsou překvapeni a rádi
Nové možnosti již využilo několik lidí, se kterými mluvila agentura AFP. "Zpočátku jsme tomu ani nevěřili," řekl jeden z nich. O novince, kterou úřady nekomentovaly, se dozvěděl přes sociální sítě. Alkoholické nápoje lze však nakoupit jen ve specializovaném obchodě v diplomatické čtvrti v Rijádu. "Po kontrole jsme vstoupili do obchodu a úspěšně nakoupili alkohol," dodal muž.
Prodej alkoholu je v Saúdské Arábii zakázán od roku 1952. Korunní princ a faktický vládce v zemi Muhammad bin Salmán se snaží přitáhnout do země podnikatele a diverzifikovat ekonomiku. Uvolnění zákazu zřejmě souvisí právě s touto snahou.









