Soud zamítl Krejčířovo okamžité propuštění
22.05.2007 10:51 Aktualizováno 22.05. 12:22
Soud v Johannesburgu dopoledne zamítl návrh právních zástupců Radovana Krejčíře, aby byl český podnikatel neprodleně propuštěn z vazby. Soud určil, že řízení bude pokračovat ve čtvrtek rozhodováním o případné kauci. Státní prokurátorka ovšem řekla, že bude proti tomu, aby Krejčíř, o jehož vydání žádá česká justice, byl propuštěn na kauci.
Obhajoba minulý týden argumentovala, že Krejčíř byl v Jihoafrické republice zatčen protiprávně a že soud není oprávněn o celé záležitosti rozhodovat. Soudce tyto argumenty odmítl a Krejčíř tedy zůstává v policejní vazbě v Kempton Parku poblíž johannesburského letiště.
V soudní síni byli kromě Krejčíře, jeho matky a syna a jeho tří právních zástupců také někteří členové české delegace, která do Johannesburgu přijela prosadit Krejčířovo vydání do České republiky a zabránit tomu, aby se ocitl na svobodě na kauci. Očekává se, že ve čtvrtek by již někteří členové delegace mohli být povoláni k výpovědi, ale zatím se ke slovu nedostali.
Podle právních expertů nelze očekávat, že ve čtvrtek bude již přijato rozhodnutí, protože své svědky budou mít zřejmě obě strany.
Krejčíř přišel do soudní místnosti v dobré náladě, i když úterní rozhodnutí jej nepochybně zaskočilo. Měl možnost hovořit s rodinou a stěžoval si na zimu. Jihoafrický podzim překvapil nejen jeho, protože v Johannesburgu byl i mráz, což je podle místních lidí v tuto roční dobu krajně neobvyklé.
Jihoafrická policie zadržela Krejčíře v dubnu na žádost České republiky na mezinárodním letišti v Johannesburgu. Český podnikatel, který z Česka uprchl a pobýval s rodinou na Seychelských ostrovech, přicestoval do JAR z Madagaskaru pod falešným jménem. K jeho zadržení prý přispěly informace české civilní rozvědky a na akci údajně spolupracovalo více než pět tajných služeb různých států.
Česká justice usiluje o to, aby Pretoria Krejčíře vydala ke stíhání do České republiky. Český ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nicméně připouští, že může trvat měsíce a možná roky, než se Krejčíř opět v Česku objeví. Situaci může zkomplikovat to, že Krejčíř údajně požádal v Jihoafrické republice o politický azyl. Tuto informaci se zatím ale nepodařilo od jihoafrických úřadů potvrdit.
Česká policie Krejčíře stíhá mimo jiné za to, že se prý pokusil ze státní společnosti Čepro vyvést peníze pomocí fiktivních pohledávek. Stíhán je rovněž kvůli přípravě vraždy celníka a další trestné činnosti.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.