Tillerson zahájil cestu po Africe, bude ujišťovat o podpoře USA

Zahraničí
7. 3. 2018 14:45
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson ve středu přiletí do etiopské metropole Addis Abeba, jedné z hlavních zastávek na jeho první diplomatické návštěvě Afriky. Cílem je upevnit bezpečnostní spojenectví na kontinentě, který se v otázkách obchodu a humanitární pomoci stále více upíná k Číně. Návštěva, která potrvá do příštího úterý, zavede šéfa americké diplomacie také do Keni, Čadu a Nigérie.

V Addis Abebě má Tillerson na programu setkání se zástupci Africké unie, která stále vstřebává nedávné zprávy, podle nichž se americký prezident o jejích členských zemích vyjádřil velmi nelichotivě.

Návrh

Ruská diplomacie podle médií Washingtonu navrhla, aby se Tillerson v Etiopii tento týden setkal i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Ten je dnes podle agentury TASS v Mosambiku a v nejbližších dnech má navštívit další africké země včetně Etiopie. Momentálně však není jasné, jak komunikace mezi oběma velmocemi postupovala, a od Spojených států zatím oficiální vyjádření v tomto ohledu nezaznělo.

Tillerson se má při schůzkách s africkými činiteli zaměřit na boj proti terorismu, na budování stability, obchodních vztahů a na investice. Četnost útoků povstaleckých skupin v Africe se podle něj z přibližně 300 v roce 2009 zvýšila na aktuálních více než 1500 ročně. Před odjezdem proto ohlásil další finanční podporu pro několik zasažených států.

Humanitární pomoc

Tillerson v pondělí oznámil dodatečnou humanitární pomoc za bezmála 533 milionů dolarů (skoro 11 miliard korun) na boj s hladomorem a nedostatkem potravin. Peníze mají být použity i na zajištění dalších potřeb plynoucích z konfliktů v Somálsku, Jižním Súdánu, Etiopii a oblasti Čadského jezera, dodal.

Ministr má v příštích dnech navštívit i Džibutsko na východě Afriky, které si v poslední době získalo pozornost Washingtonu. Někteří činitelé se podle Reuters obávají, že Čína, která už má v zemi vojenskou základnu, se snaží převzít kontrolu nad hlavním džibutským přístavem Doraleh. Ten je významný pro zásobování místní americké základny, která leží jen několik kilometrů od té čínské.

"Pokud by Číňané převzali ten přístav, dopady by mohly být obrovské," řekl vrchní velitel amerických jednotek v Africe generál Thomas Waldhauser. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang reagoval, že o situaci přístavu nic neví, každopádně spolupráce mezi Čínou a africkými státy není podle něj namířena proti žádné třetí straně.

Čína už v roce 2009 vystřídala Spojené státy na pozici největšího obchodního partnera Afriky a její rostoucí vliv na africkém kontinentě může být dalším z důvodů současné Tillersonovy návštěvy. Podle generála Waldhausera Spojené státy v Africe Čínu nikdy "nepřeplatí", Tillerson se ale v úterý vyjádřil, že americké investice podporují "udržitelný rozvoj", zatímco ty čínské "nahrávají závislosti".

Analytici upozorňují, že Bílý dům se věnuje hlavně africkým bezpečnostním otázkám, zatímco Čína, Turecko a další země posilují diplomatické a obchodní vazby. Trump navíc stále neobsadil klíčová velvyslanectví v Jihoafrické republice či Kongu a stejně je na tom i pozice náměstka ministra zahraničí pro Afriku.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Carolyn Kaster

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ