Revoluce v Egyptě
Tisíce lidí se chystají na "den odchodu". USA jednají o Mubarakově okamžité rezignaci
04.02.2011 06:18 Aktualizováno 04.02. 11:00
Na náměstí Tahrír se tisíce lidí připravují na pochod za odstoupení prezidenta Mubaraka. Dnešku přezdívají "den ochodu", neboť vyprší ultimátum, jež mu opozice dala k opuštění úřadu. O jeho neodkladné rezignaci jednají USA.
"Dnes je poslední den... dnes je poslední den. Egypt dnes slaví," pokřikovali za rozbřesku někteří ze shromážděných. Přes zákaz vycházení a střety s Mubarakovými přívrženci v předchozích dnech jich noc na dnešek na náměstí Tahrír strávily tisíce. Od rána na náměstí, které se stalo symbolem odporu proti třicetileté Mubarakově vládě, proudí další tisíce protestujících.
Organizátoři vyzvali Egypťany, aby z celé země pochodovali směrem k náměstí Tahrír, parlamentu a budově státní televize. Reuters s odvoláním na přímého svědka uvedla, že se jim v tom Mubarakovi stoupenci snaží zabránit blokováním hlavní dálnice z Alexandrie do Káhiry.
Přesto pořadatelé věří, že se dnešního protestu zúčastní ještě více lidí než v úterý, kdy se jich v egyptském hlavním městě podle odhadů sešlo na půl milionu.
Podle BBC je dnes nálada na místě mnohem uvolněnější než v předchozích dnech, kdy při srážkách mezi Mubarakovými stoupenci a odpůrci zemřelo podle úřadů nejméně osm lidí a téměř 900 bylo zraněno. Celkem si nepokoje, které trvají už jedenáctý den, vyžádaly asi 300 mrtvých a tisíce zraněných.
Na náměstí Tahrír zatím nejsou žádní stoupenci egyptského prezidenta, ale o to více je zde vojáků. Armáda zaujala obranné pozice kolem náměstí a je odhodlána zajistit pořádek. Vojáci i protestující kontrolují všechny příchozí. Náměstí navštívil i egyptský ministr obrany Muhammad Husajn Tantáví.
Americká vláda jedná s představiteli egyptského vedení o možnosti okamžité rezignace Husního Mubaraka a o vytvoření přechodné vlády podporované armádou, která by zemi připravila na svobodné a spravedlivé volby. Mluvčí Bílého domu Tommy Vietor projednávání návrhu na okamžitou demisi nepotvrdil. Řekl však, že podle prezidenta Obamy je nyní v Egyptě čas zahájit "pokojné, spořádané a smysluplné přechodné období s důvěryhodnými a otevřenými rozhovory".
Washington prý jednal s Káhirou o možných cestách, jak v tomto procesu pokročit. Američtí činitelé údajně nechtějí Egyptu žádné řešení vnucovat, ale dospěli k závěru, že Mubarak musí brzy odejít, pokud má být řešení krize pokojné.
V USA se obávají, že pokračující demonstrace mohou přerůst ve vlnu všeobecného násilí, pokud nebude hlavní požadavek demonstrantů - odchod prezidenta - uspokojen. Vytvoření prozatímní vlády je ale jen jednou z možných variant dalšího vývoje.
Se současným egyptským viceprezidentem Umarem Sulajmánem ve čtvrtek telefonicky hovořil jeho americký protějšek Joe Biden, ve středu s ním telefonovala ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Nikdo z nich netlačil na okamžitý Mubarakův odchod, ale přimlouvali se za rychlé kroky směřující k tomu, aby se napětí v ulicích zmírnilo a aby byly zahájeny přípravy k volbám.
Mezi možnými scénáři sice je podle agentury AP okamžitá Mubarakova rezignace a předání moci přechodné vládě vedené Sulajmánem, ale Washington tuto možnost Egyptu nevnucuje a není jasné, zda k ní vůbec může dojít.
Obama i jeho poradci se pečlivě vyhýbají přímému volání po Mubarakově rezignaci, nicméně trvají na tom, že přechodné období musí začít okamžitě. Mubarakův plán na setrvání u moci do zářijových voleb vyvolává v USA pochyby.
Obama ve čtvrtek hovořil s jemenským prezidentem Alím Abdalláhem Sálihem a vyzval ho, aby slibované reformy podpořil konkrétními činy. Zároveň ho upozornil, že je nutné tvrdě zakročit proti bojovníkům al-Kajdy na Arabském poloostrově.
Prezident USA rovněž ve čtvrtek telefonoval s jordánským králem Abdalláhem a jednal s ním o situaci v Egyptě. Podpořil rovněž Abdalláhův plán na reformy, které by měly zamezit případným masovým nepokojům v zemi podle egyptského scénáře.
Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mike Mullen dnes v americké televizi řekl, že Pentagon v současné době v souvislosti s vývojem v Egyptě nepřipravuje žádnou akci. Je nicméně připraven uspokojit jakoukoli žádost ministerstva zahraničí USA o pomoc.
Z rozhovoru s vojenskými partnery v Egyptě prý Mullen vyrozuměl, že tamní armáda nemá v úmyslu střílet do demonstrantů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.