Trapas Němců v Somálsku. <span>Ztratili tisíc</span> policistů

Zahraničí
4. 8. 2010 07:12
OSN cvičí policii v jižním Súdánu (ilustrační foto).
OSN cvičí policii v jižním Súdánu (ilustrační foto).

Kdyby v Somálsku vycházely nějaké vhodné noviny, mohla by si do nich dát vláda v Berlíně inzerát zhruba tohoto znění: "Hledáme 925 somálských policistů, kteří byli za naše peníze vycvičeni v Etiopii a poté zmizeli neznámo kam. Za informaci o jejich pobytu odměna..."

Německá vláda má problém. Ztratilo se téměř tisíc somálských policistů, na jejichž výcvik vydalo spolkové ministerstvo zahraničí milion eur. Zmizelí strážci zákona měli pomoci při stabilizaci rozvráceného Somálska.

Teď není vyloučeno, ba je to celkem pravděpodobné, že policisté vycvičení za německé peníze, alespoň jejich část, budou naopak svou zemi destabilizovat. V Somálsku už se stalo téměř běžnou praxí, že muže vycvičené v zacházení se zbraní najímají do svých řad somálské islámské milice, jež bojují proti slabé, leč mezinárodně podporované, přechodné vládě.

Spolková republika pověřila výcvikem somálských policistů etiopské instruktory, kteří se svých svěřenců ujali za maximálního utajení v oblasti Ogadenu na etiopsko-somálském pomezí. Berlín poskytl na trénink Somálců peníze, ministr zahraničí Guido Westerwelle se s tímto programech pyšnil na mezinárodních fórech, ale blíže se o celou věc nezajímal. Praktickou stránku věci přenechalo Německo zcela Etiopanům.

OSN cvičí policii v jižním Súdánu (ilustrační foto).Dva měsíce po skončení výcviku však vyšlo najevo, že o policistech oficiální místa v Etiopii a Somálsku nic nevědí. Nemá o nich tedy tušení ani Berlín. Jako by se vypařili.

Současně se ukázalo, že technicky porušilo Německo výcvikem policistů embargo OSN, protože k takovým podnikům musí mít povolení světové organizace. Berlín o ně ale požádal až poté, co byl tréninkový program v chodu.

OSN nevyslala do Ogadenu ani jednou své inspektory, což je v podobných případech obvyklá praxe. Tři plánované inspektorské cesty byly nakonec odřeknuty.

Není tudíž ani jasné, jak výcvik somálských policistů probíhal či co se naučili, neboť na místě nebyl ani jeden zástupce Německa. Jen z německé ambasády v Addis Abebě se do Ogadenu jednou zajeli podívat.

Islámské milice v Somálsku. Jsou už mezi nimi ztracení policisté?Znalci situace na Africkém rohu kroutí hlavou už nad samotným faktem, že Somálce cvičili Etiopané. Nejpozději od etiopské invaze do Somálska koncem roku 2006 není Etiopie ohledně Somálska nezaujatou, neutrální zemí. Od Berlína to připomínalo ono příslovečné "udělat kozla zahradníkem".

Berlín nyní prohlašuje, že osud vycvičených policistů bude "důsledně zjišťovat". Pakliže se mu vůbec něco zjistit podaří, tak to může být už zmíněná skutečnost, že ne-li všichni, tak alespoň část somálských strážců pořádku vycvičených za peníze z Německa už bojuje v řadách islamistů.

Podobných příkladů z minulosti je dost. K těm kurióznějším patří výcvik pobřežní stráže v somálském Puntlandu, který v letech 1999 až 2002 uskutečnila bezpečnostní firma Hart Group.

Její svěřenci, kteří se mimo jiné naučili taktice boje na moři a obsazování cizích plavidel se nakonec dali na pirátství. Dnes patří díky svému západnímu výcviku mezi nejúspěšnější mořské lupiče.

Autor: - pp -Foto: Profimedia , ČTK/AP , archiv OSN

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ