Tribunál v Haagu: dvojí metr na ničení památek

Zahraničí
28. 8. 2016 16:25
Vězení (ilustrační foto).
Vězení (ilustrační foto).

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu poprvé soudí ničení památek jako válečný zločin. Na lavici obžalovaných sedí islámský duchovní obžalovaný z likvidování svatyní v Mali. Případ ale vyvolává množství otázek - historické objekty totiž nedevastovali jen islamisté.

Ahmad Mahdí Faki se před tribunálem v Haagu (ICC) choval pokorně. Po přečtení obžaloby jen oznámil, že přiznává vinu. Ve své řeči vyzval všechny muslimy, aby se nedopouštěli podobných činů, jaké spáchal on sám. "Nevedou k ničemu dobrému pro lidstvo," řekl. U soudu se zjevil v západně střiženém obleku s kravatou a skoro nešlo uvěřit tomu, že tento muž před čtyřmi lety velel v malijském městě Timbuktu mravnostní policii.

V létě 2012 Fakimu čím dál víc vadilo, že se lidé přes naléhání i zákazy modlí u starodávných hrobek. Sebral svoje muže a s krumpáči a dláty začali likvidovat čtrnáct mauzoleí. Přitom Timbuktu je jedním z historicky nejvíce cenných míst v regionu. Leželo na staré saharské obchodní cestě, na vrcholu své slávy v patnáctém a šestnáctém století bylo centrem islámské kultury a vzdělanosti, od roku 1988 je zapsáno na seznamu UNESCO. Na to ale Faki nebral ohled: "Prorok řekl - odstraňte tato mauzolea, protože všichni lidé jsou si rovni a žádná mohyla nesmí na hřbitově převyšovat tu druhou," argumentoval.

Když začátkem roku 2013 sever Mali obsadily francouzské jednotky, Faki utekl do Nigeru. Měl ale smůlu, že jeho řádění se rozkřiklo a po příchodu Francouzů byly na místě podmínky celou věc prošetřit. Podle konvence z roku 1954 je totiž ničení kulturního dědictví válečným zločinem. V případě Fakiho ani nebylo těžké shromáždit důkazy, protože se přitom nechal natočit na kameru.

"Pokud zdemolujete historickou budovu v Timbuktu, dopouštíte se válečného zločinu. K demolici památky v Británii jen potřebujete příslušná povolení," píše deník The Guardian. Podle něj je ničení památek ošemetná věc a lze snadno sklouznout k posuzování podle dvojího metru. Nikdo se například nezabývá ničením bosenských mešit Srby v Bosně začátkem devadesátých let, nikdo neřešil odpovědnost za bombardování historických objektů v srbském Novém Sadu během útoků NATO na Jugoslávii v roce 1999.

Čtěte Týden.* Jak se Ahmad Mahdí Faki stal zatvrzelým radikálem a jaký je jeho životní příběh?

* Jaké další zločiny ničení památek by se mohly brzy objevit před haagským tribunálem?

* Jaký trest Fakimu teď hrozí?

 

Odpovědi na tyto otázky a celý text článku najdete v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, vychází v pondělí 29. srpna 2016.

Autor: Tomáš VlachFoto: Profimedia

Další čtení

Konečně je to tady. Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ