Ugandský ústavní soud dnes prohlásil kontroverzní zákon namířený proti homosexuálům za neústavní. Stalo se tak ve velmi rychlém řízení, ústavní soudci začali veřejně projednávat spornou legislativu tento týden v úterý. Na faktu, že je ugandská společnost silně homofobní, zvláště na venkově, postoj ústavního soudu ale nic nezmění.
Zákon ukládal za styk osob stejného pohlaví "za přitěžujících okolností" až doživotní vězení.
Legislativu přijal ugandský parlament po dlouhých odkladech v prosinci, v platnost vstoupila po únorovém podpisu prezidenta. Vedle homosexuality samotné trestala norma také její propagaci a pod hrozbou trestu nabádala, aby lidé gaye a lesby udávali. Řada homosexuálů byla zavražděna.
Nejpřísnější trest doživotí ukládal zákon za sexuální styk s nezletilými osobami stejného pohlaví nebo sexuálně aktivním homosexuálům nakaženým virem HIV.
Původní návrh zákona z roku 2010, který nakonec neprošel, obsahoval dokonce trest smrti.
V červnu uvalily Spojené státy v reakci na přijetí zákona na Ugandu sankce, které zahrnovaly především zastavení finanční pomoci vládě a zákaz udělovat americká víza ugandským představitelům.
Půjčku ve výši devadesáti milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun) Ugandě už dříve odepřela Světová banka. Ekonomickou pomoc této východoafrické zemi zastavily také Norsko, Dánsko a Nizozemsko.
Téměř třetina afrických zemí má zákony zakazující či trestající homosexualitu. Je to hlavně důsledek přebírání textů zákonů z dob kolonizace Afriky. Homofobie je nicméně na černém kontinentě velmi rozšířená.