Klid na trénink
V JAR jsou výcvikové tábory al-Kajdy, policie to neřeší
13.05.2013 17:20
V Jihoafrické republice už několik let fungují výcvikové tábory teroristické organizace al-Kajda, místní policie ale proti tomu dosud nijak nezasáhla. V zemi se prý nacházejí celkem tři místa, kde se extremisté cvičí. Jde mimo jiné o bývalou policejní stanici ve Vlakplaas, která fungovala v době apartheidu, anebo o opuštěnou farmu v horách, píše jihoafrický list The Daily Maverick, který pátral po stopách islamistů více než rok.
Terorismem v zemi se zabývaly dvě speciální policejní jednotky. Již po 11. září 2001 zahájily takzvanou Operaci Kanu, která měla za úkol zmonitorovat aktivity islamistů v Jihoafrické republice. Na začátku roku 2010 byla ale tato operace náhle ukončena "na příkaz shora".
Tehdy zejména britské a americké zpravodajské služby údajně tlačily na své kolegy z JAR, aby naopak proti teroristům zakročili. Jejich zástupci dokonce jednali přímo v JAR a vyzývali jihoafrické policisty, aby "přestali jen přešlapovat na místě". "To, že v zemi dosud neexplodovaly žádné bomby, neznamená, že neexistuje žádná hrozba," řekli prý listu The Daily Maverick.
Jak uvedl jihoafrický odborník na terorismus, profesor Hussein Solomon, Pretoria v minulosti slibovala, že bude terorismus tvrdě potírat. "Když se ale v lednu 2007 například dozvěděli, že Spojené státy mají v úmyslu zařadit na seznam hledaných teroristů i dva Jihoafričany, byli ostře proti," popsal Solomon.
Tehdy to významně poznamenalo vztahy mezi oběma zeměmi. "Podobné incidenty navozují otázku, zda je Jihoafrická republika opravdu připravena k nějaké akci, pokud jde o mezinárodní boj s terorismem. Nebo řečeno ještě jinak: je Jihoafrická republika důvěryhodným partnerem, pokud jde o boj s terorismem? " ptá se Solomon.
Teroristické aktivity v JAR údajně vede známá a vlivná rodina Dockratových. Právě dva její členy chtěli tehdy Američané zapsat na seznam hledaných osob. Všimli si totiž podezřelých transakcí směřujících z Jihoafrické republiky pro členy al-Kajdy. Vyšetřování je dovedlo až k johannesburgskému zubaři Junaidu Ismailu Dockratovi a jeho bratranci, muslimskému duchovnímu Farhadu Ahmedu Dockratovi. Rodina ale jakékoli napojení na mezinárodní terorismus vždy popírala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.