V Jižním Súdánu, který je od roku 2013 zmítán občanskou válkou, probíhá genocida. Dnes to prohlásila britská ministryně pro mezinárodní rozvoj Priti Patelová. Zároveň vyzvala vůdce afrických států, aby více usilovali o ukončení konfliktu, při němž přišlo o život několik desítek tisíc lidí. Britské ministerstvo zahraničí se ale vzápětí podle BBC od jejího tvrzení o genocidě zdánlivě distancovalo.
"Vraždí se příslušníci různých kmenů... v této souvislosti jde o genocidu... dějí se masakry, lidem se podřezávají hrdla," řekla Patelová v rozhovoru s AP.
Tvrzení, že v Jižním Súdánu probíhá genocida, jsou od členů britské vlády slyšet jen zřídka. Britské ministerstvo zahraničí v reakci na komentář Patelové vydalo prohlášení, v němž se od nazývání situace genocidou podle zpravodajského webu BBC zdánlivě distancuje. "Spojené království je velmi znepokojeno násilím, blokováním humanitární pomoci a počtem lidí vysídlených z etnických důvodů... OSN mezinárodní společenství informovalo o riziku genocidy a další vývoj situace bedlivě sledujeme," stojí v prohlášení.
Patelová nedávno navštívila Jižní Súdán, kde se setkala s prezidentem Salvou Kiirem, jehož vládu mezinárodní společenství již několikrát obvinilo z blokování dodávek humanitární pomoci v regionu. Situace v Jižním Súdánu, jehož dvě oblasti se v současnosti potýkají i s hladomorem, je podle Patelové "naprosto hrůzná a nelidská".
V plamenech se během nepokojů prý ocitají celé vesnice. Ženy jsou znásilňovány a jídlo se používá k rekrutování bojovníků. Tisíce lidí před etnickými čistkami, za kterými podle OSN stojí provládní síly, prchají do sousedních států. V uprchlických táborech v Ugandě je přes 800 tisíc jihosúdánských uprchlíků.
"Násilí, které se tam děje, je skvrnou Afriky," řekla Patelová s tím, že vůdci jiných afrických zemí by se měli více podílet na ukončení konfliktu prostřednictvím politického dialogu.
Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Země se ocitla v občanské válce v roce 2013, když se prezident Kiir pocházející z etnické skupiny Dinka rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje však pokračují.
V prosinci loňského roku OSN varovala, že etnické násilí v Jižním Súdánu může vyústit v genocidu. V důsledku nepokojů přišly o život desítky tisíc lidí. Konflikt rovněž způsobil jednu z největších uprchlických krizí na světě a vyhnal ze země více než 1,6 milionu obyvatel.