Chat
V ulicích Tripolisu umírají lidé. Libyjec žijící v Česku on-line

22.02.2011 11:55

Revoluční vlna v jižním Středomoří se přelila i do Libye. Je klidně možné, že padne i "bratrský vůdce revoluce" Muammar Kaddáfí, jenž je u moci od puče roku 1969. Situace je dosti nepřehledná, západní novináři do země nemají přístup.

Padne Kaddáfí? Hrozí občanská válka? V on-line chatu na dotazy čtenářů odpovídal místopředseda Libyjského klubu v České republice Dia Addín Yousef.

Chat

 • Vladislav

  Dobrý den, je to spíš revoluce, nebo občanská válka?

 • Dia Eddin Yousef

  Revoluce, která požaduje odstranění Kaddáfího a jeho systému.

 • Olaf Songi

  zustane Libye jednotna,nebo se poperou kmeny? diky

 • Dia Addín Yousef

  Určitě na nějakou dobu budou mezi kmeny nepokoje, ale nakonec zůstane země jednotná. I posledního krále před Kaddáfího pučem si zvolily kmeny. Na západě Libyi někteří ukazují jako zemi nevzdělaných kmenů, které spolu jen bojují. To je hloupost, samozřejmě mezi nimi jsou nesrovnalosti, ale ty se časem vyřeší. Většinou jsou spolu kmeny v příbuzenském vztahu - třeba všichni moji přímí bratranci jsou z dalších kmenů, moje tety mají z jiných kmenů manžele. Kaddáfí získal některé kmeny, koupil si je, a ty ostatní jsou na ně naštvané. Časem se to vyřeší, odejdou Kaddáfího lidé.

 • Jan Vacek

  Má Evropa nějak reagovat nebo to stejně nic nezmění?

 • Dia Addín Yousef

  Jestli Evropa tvrdí, že podporuje demokracii a svobodu národů, tak to měla dělat už dávno. Ale všichni couvli, protože Kaddáfí je moc bohatý, až včera poprvé začali reagovat, ale ani tak to není dostatečné. V letech 2008-2010 celkem Evropa a Amerika podepsala s Libyí smlouvy v hodnotě 120 miliard eur a teď mají strach, že nebudou dodrženy. Museli čekat, že Kaddáfí skutečně padne - pokud by podporovali revoluci a Kaddáfí se udržel, tak okamžitě smlouvy zruší a dá je Číně, Rusku. A jestli padne, tak to firmám taky ublíží, protože budou nová výběrová řízení, nová vláda. Je tu velký rozdíl v porovnání s Egyptem - tam se Bílý dům i Evropa vyjadřovaly okamžitě, každou hodinu, že podporují egyptský lid. Ale tam neměly co ztratit. Naopak v Libyi to bylo až šestý sedmý den, že jim vadí nepokoje a násilí.

 • Béďa Trávníček

  Vrátí se monarchie? Viděl jsem, že lidé demonstrují se starou červeno-černo-zelenou vlajkou s půlměsícem...

 • Dia Addín Yousef

  Ta možnost tu je, libyjský národ nikdy neměl nic proti králi ani královské rodině. Dědici trůnu žijí a záleží pak na rozhodnutí národa, ale teď to neřešíme. Máme teď důležitější starosti, jde nám o život, o život celého národa.

 • Petr

  Podobně jako v případě Tuniska a Egypta svět, včetně USA a EU, opět vyčkává, jak se to v Libyi "vyvrbí". Šéf české diplomacie dokonxce ještě do včerejška nebyl ani schopen odsoudit násilí páchané na libyjských občanech. Co si o této optarnosti myslíte?

 • Dia Addín Yousef

  To vše bude do budoucna ovlivňovat libyjsko-české vztahy, pokud Kaddáfí zůstane u moci, bude to k prospěchu pana ministra, určitě bude za to pochválen, a pokud ne, tak to libyjská strana bude České republice vytýkat. Rád bych se sám zeptal pana ministra, jak se on cítil v roce 1989, když nětkeré státy byly zdrženlivé vůči české revoluci. Dnes , když on má tu moc udělat něco pro někoho jiného, tak se radši zdrží. Ale nás jako libyjské občany to mrzí.

 • Tomáš Marný

  Kolik Libyjců žije v exilu? Kolik v ČR? Na čí straně jsou? Kdy jste byl naposledy v Libyi?

 • Dia Addín Yousef

  celý libyjský národ je plus mínus šest milionů osm set tisíc. Co víme, přes milion tři sta tisíc je v exilu. V České republice je 41 lidí, jsme všichni v kontaktu. Naposled jsem v Libyi byl v červenci 2010, od roku 1998 se tam emigrantům cestuje jednodušeji, pokud nemají velké a viditelné politické problémy. Teď už je mám i já.

 • Maho Jakotić

  Myslíte, že se Kaddáfí nakonec vydá do Venezuely?

 • Dia Addín Yousef

  To ne,zůstane až do poslední chvíle, už to hlásil. Rozdíl mezi Mubarakem a Kaddáfím je, že Kaddáfí je posedlý mocí, není schopen se jí vzdát a žít v ústraní. Vždy říkal, že o něm bude historie psát, určitě nedovolí, aby se o něm psalo, že utekl někam do Venezuely. A kdyby přece uprchl, tak někam do Afriky, odkud bude se svými penězi nadále dělat problémy různým státům.

 • Laďka Přišelvčasová

  Kaddáfí má spoustu peněz z ropy. Může zvýšit lidem platy a demonstranti se rozejdou, nemyslíte?

 • Dia Addín Yousef

  Věřím, že teď už se libyjský národ nenechá uplatit ničím.

 • Musil

  Kam odejdou Kaddáfího lidé? Co se stane se kmeny, které mu jsou loajální? Nastane odplata?

 • Dia Addín Yousef

  Nikam neodejdou, bude jim sebrána jenom moc, případně budou souzeni spravedlivým soudem, vymáháno neoprávněné obohacení. Odplata nebude mezi kmeny, možná jen na konkrétních lidech.

 • Ina

  Dobrý den,
  myslíte si, že se i přes stávající chaos udrží diktatura u moci? Děkuji

 • Dia Addín Yousef

  To opravdu nevím. Já věřím, že libyjský národ už to nevzdá, ale určitě to vyžaduje hodně obětí a krve. Nakonec věřím, že národ zvítězí, ale Kaddáfí je velmi mocný a nejde mu o národ, ale o ego a o moc.

 • Drtikol

  Co říkají obyčejní Lybijci na Kaddáfího geopolitické veletoče? Nejprve prosovětský terorista a vůdce Arabů, pak sjednotitel Afriky, pak se vzdal zbraní hromadného ničení a připojil se k Západnímu tažení proti Al-Kajdě, a teď se zas vrací do izolace.

  Zatial Salám,

  Drtikol

 • Dia Addín Yousef

  Nevím, co vám na to říct, sám jste si zodpověděl. Jestli jste neviděl včera naši demonstraci na Václavském náměstí, měli jsme tam také fotku, kde je Kaddáfí oblečený skoro jako šašek - měli jsme slogan "šašku, jdi pryč", je to jedna velká šaškárna. Dál to radši nebudu rozvíjet.

 • Jakub Koutný

  Je nějaká šance dostat Kaddáfího k mezinárodnímu soudu za právě probíhající zločiny?

 • Dia Addín Yousef

  To se zeptejte Evropské unie nebo OSN.

 • Katka

  Myslite ze hrozi nejake utoky i na Tunisko ze strany z Libijske strany, vzhledem k tomu ze tunisko toto cele odstartovalo a Kaddafi se predtim netajil se sympatiemi k byvalemu prezidentovi Tuniska Ben Alimu??

 • Dia Addín Yousef

  To vůbec nehrozí, to je nesmysl.

Foto: ČTK

Diskuse

Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi