Za <span>převratem v Nigeru</span> stojí „Pele“, milovník fotbalu

Zahraničí
19. 2. 2010 10:20
Oficiálním šéfem junty je major Djibo.
Oficiálním šéfem junty je major Djibo.

Prezidentský palác po krátkém boji.Nigerský prezident Mamadou Tandja je od uplynulé noci v rukou pučistů. Vojenská junta s názvem Nejvyšší rada pro obnovu demokracie (CSRD) oznámila zrušení platnosti ústavy a rozpuštění všech státních institucí. Ústavu změnil loni Tandja ve sporném referendu s cílem udržet si moc.

Vojenský převrat, který zjevně uskutečnili hlavně mladší (pod)důstojníci, nevzbudil v hlavním města Niamey větší rozruch. Už včera večer přicházely informace, že nehledě na střelbu v prezidentském paláci je v ulicích klid a elektronická média bez přerušení vysílají.

Při střetu pučistů s prezidentskou gardou zahynuli podle dostupných informací tři vojáci a deset jich utrpělo zranění. Prezident a členové vlády byli odvezeni na neznámé místo. Dnes ráno plynul v Niamey život obvyklým tempem.

ČTĚTE TAKÉ: Manýry diktátora. Nigerský prezident nechce odejít

Oficiálním šéfem junty je major Djibo.

Šéfem nové vládnoucí rady vojáků byl prohlášen major Salou Djibo, velitel roty. Jeho těžce ozbrojená jednotka hrála při převzetí moci hlavní roli. Za Djibem ale viditelně stojí vyšší šarže, především plukovníci Goukoye Abdoulkarim a Djibrilla Hima Hamidou známý široké veřejnosti pod přezdívkou Pele. Tu dostal kvůli své lásce k fotbalu.

Vedle své armádní funkce je doma v Nigeru i vysokým fotbalovým funkcionářem. „Pele" stál i za převratem roku 1999, který vynesl k moci nyní svrženého prezidenta Tandju.

Junta v televizi ohlásila uzavření pozemních i vzdušných hranic a zákaz vycházení, který má platit od šesté večerní do šesté ranní hodiny. Mluvčí CSRD dále ujistil, že mezinárodní smlouvy budou nadále platit, a požádal ostatní státy, aby je respektovaly.

Tučné provize za uran. Svržený prezident se Sarkozym.V tomto západoafrickém státě bohatém na ložiska uranu v posledních měsících stoupalo napětí vyvolané sporným prodlouženým mandátem prezidenta Tandji. To si pojistil referendem, které bylo podle opozice zmanipulované.

Opozice vyzvala k bojkotu lidového hlasování, které označila za "státní převrat". Účast dle ní nebyla vyšší než sedm procent.

Protivníci prezidenta výsledky referenda neuznali a prezidenta nadále považují za pučistu. Armáda přesto slíbila, že se následující rok bude chovat neutrálně. Část z ní ale tento slib nedodržela.

Zatím není jasné, jaké jsou nálady v nigerské armádě a zda puč podporují všechny její části. Neshody v ozbrojených složkách naznačují už zprávy, podle nichž je šéf generálního štábu generál Boureima Moumouni obklíčen vojáky ve svém domě.

Foto: Profimedia

Autor: - pp -

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ