Záchranné práce v dole skončily, sto lidí je pohřbeno

Zahraničí
4. 5. 2013 19:35
Lidé už asi marně čekají na své příbuzné zasypané v dole (ilustrační foto).
Lidé už asi marně čekají na své příbuzné zasypané v dole (ilustrační foto).

Záchranné práce ve zříceném dole na zlato v súdánském Dárfúru skončily. Pod zemí podle záchranářů zahynulo přes sto lidí. Pátrání po dalších obětech není možné kvůli obavám z dalších propadů terénu. 

Strop v dole v Jebel Amir v severní části provincie Dárfúr se zřítil v pondělí a v šachtě poté zůstala přibližně stovka lidí. Záchranáři se do šachty hluboké 40 metrů dostávali velmi pomalu, protože kvůli obavám z propadu půdy nemohli použít těžkou techniku.

Navzdory opatrnosti jich při sesuvu půdy devět zemřelo. Když své kolegy pohřbili, rozhodli se ostatní záchranáři svého snažení zanechat. "Pátrání bylo dnes ukončeno, protože bylo příliš nebezpečné," řekl jeden z horníků přítomných v dole. Naděje na záchranu pohřešovaných tím padla.

V dolech v oblasti Jebel Amir je podle humanitárních pracovníků zaměstnáno na sedmdesát tisíc lidí. Severní část Dárfúru byla letos kvůli sporům o doly dějištěm bojů mezi dvěma kmeny.

Zlato se stalo pro Súdán klíčovou exportní komoditou po odtržení Jižního Súdánu, kde se nacházejí bohatá naleziště ropy. Súdán po rozdělení přišel o 75 procent produkce této energetické suroviny.

Vláda doufá, že země letos vytěží kolem 50 tun zlata. Súdán by se tak stal třetím největším producentem zlata v Africe a celosvětově by se zařadil do první patnáctky. Podle vlády se do dobývání tohoto vzácného kovu v celé zemi zapojilo na půl milionu lidí.

Většina zlata pochází z nelegálních dolů. V nich horníci mnohdy riskují životy, protože těžba nemusí splňovat bezpečnostní pravidla, která by mohly kontrolovat úřady. Z toho také pramení nejistota ohledně přesného počtu možných obětí. Jména lidí, kteří jdou do dolu, nikdo oficiálně nezaznamenává. Kdo zůstal v pondělí pod zemí, tedy vědí zřejmě pouze jeho blízcí.

Pro horníky jde nejen o nebezpečnou, ale také o značně nejistou práci, v níž o úspěchu rozhoduje hlavně štěstí. "Někdy tři nebo čtyři týdny nenajdete nic. Pak ale objevíte zlato, které můžete prodat za 10 tisíc liber (asi 30 tisíc korun)," řekl další z horníků.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AP/Nasser Nasser.

Další čtení

Ukrajinský obránce a místní žena poblíž první linie střetu ruských vojsk a ukrajinských obránců poblíž města Buča severozápadně od Kyjeva (11.3. 2022)

Příběhy seniorů na Ukrajině bolí. Tvoří až polovinu civilních obětí války

Zahraničí
17. 4. 2025
ilustrační foto

Ostrovní stát Tuvalu slavnostně otevřel první bankomat. Místní jsou nadšení

Zahraničí
17. 4. 2025
Trosky Mariupolu

Po pračkách kradou Rusové i domy. V Mariupolu je konfiskují těm, co utekli

Zahraničí
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ