Žena, kterou v Nigérii ubil dav, teroristka nebyla

Zahraničí
5. 3. 2015 18:00
Thabita Harunaová.
Thabita Harunaová.

Mladá žena, kterou v neděli na severovýchodě Nigérie ubil rozzuřený dav kvůli tomu, že údajně chtěla spáchat sebevražedný útok, nebyla atentátnice. Uvedla to místní policie. Podle ní šlo o duševně nemocnou ženu.

Třiatřicetiletá Tabitha Harunaová na sebe upozornila tím, že se nechtěla nechat prohledat ostrahou při vstupu na tržiště. Skupina lidí ženu zadržela a pod jejími šaty objevila dvě láhve s blíže neurčenou tekutinou. Poté ji dav ubil holemi, protože se domníval, že jde o výbušniny.

Nigerijští vojáci hlídají tržiště ve městě Maiduguri.Policie v rámci vyšetřování tragického omylu zatím nikoho nezatkla. Oběť na tržišti ve městě Bauchi, asi 300 kilometrů severovýchodně od nigerijské metropole Abuje, prodávala zboží do roku 2007, kdy duševně onemocněla. Místní obyvatelé její zabití odsuzují.

Radikální islámské hnutí Boko Haram na severu Nigérie, kde se snaží vytvořit vlastní stát s přísnými islámskými pravidly, používá ke svým sebevražedným pumovým útokům i ženy a děti. Tržiště ve městě Bauchi bylo terčem bombového útoku islamistů loni v prosinci.

Jen v minulém týdnu spáchali sebevražední atentátníci na severu Nigérie přinejmenším čtyři útoky, při nichž zahynulo přes 50 lidí. Nejméně ve dvou případech byly útočnicemi mladé ženy a dívky. Nejmladší z nich bylo kolem deseti let.

Při útocích Boko Haram za posledních šest let zahynulo asi 13 tisíc lidí. Z domovů před nimi uprchlo asi 3,2 milionu Nigerijců. Zhruba polovina z nich žije v nuzných podmínkách v táborech v Nigérii, druhá polovina v Nigeru, Čadu a Kamerunu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , http://sunnewsonline.com/

Další čtení

ilustrační obrázek

Děsivé chvíle ve Venezuele: Po dvou silných otřesech úřady varují před vysokým počtem obětí

Zahraničí
25. 6. 2026
Aztécký stadion při zahájení mistrovství světa 11. června 2026

Mexická civilní ochrana vydala varování před srážkami a blesky při zápase s ČR

Zahraničí
24. 6. 2026
ilustrační foto

Po útoku medvědice na Slovensku skončil muž s tržnými ranami v nemocnici

Zahraničí
24. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ