Zimbabwe: <span>hádání o ministry</span>, vláda v nedohlednu

Zahraničí
12. 10. 2008 20:49
Mugabe a jeho stíny. Návrat ze zasedání VS OSN (září 2008).
Mugabe a jeho stíny. Návrat ze zasedání VS OSN (září 2008).

Mugabe a jeho stíny. Návrat ze zasedání VS OSN (září 2008).Frustrace obyvatel Zimbabwe roste, naděje na zlepšení už tak bědné situace většiny z nich naopak klesá. Ani půl roku po volbách a měsíc po slavnostně uzavřené dohodě, podle níž si mají rozdělit mezi sebou moc strana prezidenta Roberta Muigabeho (ZANU-PF) a opozice (MDC), nejsou obě strany s to vytvořit společnou vládu.

Opoziční předák Morgan Tsvangirai v neděli dokonce pohrozil odchodem svého Hnutí za demokratickou změnu (MDC) z vládní koalice. Reagoval tak na krizi, již vyvolalo sobotní rozhodnutí prezidenta Roberta Mugabeho poskytnout všechna klíčová ministerstva vlastní straně Afrického národního svazu Zimbabwe-Vlastenecké fronty (ZANU-PF).

MDC se usilovně snažít získat vliv na ministerstvech vnitra, financí a obrany. Čtyřiaosmdesátiletý Mugabe a jeho věrní se však snaží udržet nad těmito rezorty, snad vyjma financí, za každou cenu kontrolu.

Jak píše jihoafrický list The Times, Mugabovci si chtějí udržet 15 klíčových ministerstev z celkem 31, o něž se nyní handrkují s Tsvangiraiovci. MDC by mělo podle dosavadních snah ZANU-PF připadnout pouze 13 méně významných ministerských křesel.

Autokrat Mugabe je podle The Times pod značným tlakem svých šéfů bezpečnosti a dalších pohlavárů, kteří se obávají možných obvinění ze zločinů proti lidskosti a korupce.

Frustrace bez konce. Nekonečné, stálé fronty na hotovost.Z významných ministerstev tak Mugabe na čtvrtečním setkání s Tsvanigariem, pro kterého byl nově vytvořen úřad premiéra, nabídl MDC jen finance, a to z ryze taktických důvodů. Opozice, kterou Mugabe v uplynulých měsících často obviňoval, že je lokajem a agentem Západu, by totiž mohla lépe získávat peníze od dárců ze zahraničí a účiněji působit na uvolnění mezinárodních sankcí přijatých vůči Zimbabwe. 

Mugabe s Tsvangiraiem se už dohodli sáhnout po osvědčeném prostředníkovi a pozvali opět do Harare bývalého jihoafrického prezidenta Thaba Mbekiho. Ten má dorazit do Zimbabwe v pondělí.

"Pokud ale toto zprostředkování neuspěje... nebude jiná možnost než naše cesty rozdělit," hrozí Tsvangirai. "Dokud tu však je nějaká šance, budeme pokračovat v jednáních a snažit se dosáhnout dohody," dodal.

Inflace dosahovala v Zimbabwe na konci letošního září 14 milionů procent (index HHIZ). Podle OSN potřebují potravinovou pomoc v zemi asi dva miliony lidí.

Foto: AP a Reuters

Autor: - pp -

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ