Alžběta II. poddané na Bermudách nenavštíví. Kvůli Ujgurům
28.07.2009 16:22
Britská královna se nezúčastní dnešních oslav čtyřstého výročí stálého osídlení Bermud. Premiér nejstarší anglické kolonie se totiž rozhodl přijmout čtyři bývalé vězně z Guantanáma, aniž by předtím požádal o povolení svou panovnici.
Obyvatelé Bermud si připomínají 28. července čtyřsté výročí ztroskotání Sea Venture, vlajkové lodi flotily, jež byla vyslána se zásobami pro Jamestown (na pobřeží zátoky Chesapake v USA). Námořníci, včetně přítomných Britů z torpédoborce HMS Manchester, divákům zahrají rekonstrukci ztroskotání a záchrany prvních osadníků ostrovů.
Slavnosti se však budou muset obejít bez královny Alžběty II. i premiéra Ewarta Browna. Ten se totiž s korunou (i britskou vládou) rozešel poté, co se sám rozhodl přijmout vězně z Guantanáma, které se po světě pokoušel udat americký prezident Obama.
Čtyři etničtí Ujgurové z Číny nyní žijí v domě pro námezdní dělníky a učí se s lektorem anglicky. Zkouší si prý i najít práci, ale zatím se léčí z chřipky, píše britský list The Times.
Brown, černý nacionalista, opustil o uplynulém víkendu Bermudy a odjel na dovolenou. Podle vládní mluvčí se však jeho termín jen čirou náhodou trefil zrovna do oslav čtyřstého výročí kolonizace.
Místo něj přijde zastupující premiér (a ministr práce) Derrick Burgess. Dorazit by měl i britský guvernér Sir Richard Gozney.
Bermudy, 55 čtverečních kilometrů půdy na asi 138 ostrovech, objevil Španěl Juan de Bermúdez v roce 1503. Až do roku 1609 však zůstaly bez osídlení, jen Portugalci a Španělé se tam zastavovali pro vodu a zásoby na cestě do Ameriky.
Záchrana z Bermud
Sea Venture zvedla kotvy 2. července 1609 v Plymouthu a zařadila se na čelo sedmičlenné flotily, jež měla dovézt zásoby do Jamestownu, kolonie obchodní společnosti Virginia company.
Avšak „hrůzná a ohavná" bouře rozehnala lodě a zanechala za sebou třísettunovou Sea Venture na její první transatlantické plavbě osamocenou, navíc s proraženým trupem.
Situace začínala vypadat beznadějně, ale kapitán nechal loď najet na útes při východním cípu Bermud. Všichni, včetně psa, na palubě se zachránili. Po deseti měsících na ostrovech postavili námořníci dvě nová plavidla (Deliverance a Patience) a vydali se k Jamestownu.
Když dorazili na kontinent, našli hladovějící osadníky, jak se připravují k odchodu z kolonie. Jamestown dostal čerstvé zásoby soleného masa z divokých prasat a byl zachráněn.
Sea Venture za sebou zanechala na Bermudách dva muže. Christopher Carter byl kvůli své víře vyhnán na jeden z ostrovů. Robert Waters dostal milost poté, co zabil jednoho z námořníků lopatou ve rvačce.
„Je to celé fascinující příběh," citují The Times Davida Firtha, jednoho z potomků Cartera, jenž stále žije ba Bermudách. „Většina lidí zapomíná na to, že Bermudy změnily směřování západního světa, když lodi směřující do Virgine vlastně zachránily Jamestown."
Foto: Reuters, Wikipedia, Profimedia, vláda Bermudských ostrovů
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.