Američané údajně zadržují <span>kvůli špionáži dalšího Rusa</span>

Zahraničí
13. 7. 2010 16:58
Před týdnem proběhla ve Vídni největší výměna špionů od studené války.
Před týdnem proběhla ve Vídni největší výměna špionů od studené války.

Před týdnem proběhla ve Vídni největší výměna špionů od studené války.Minulý týden si Američané s Rusy vyměnili celkem 14 agentů. Podle deníku The Wall Street Journal však Spojené státy zadržují v souvislosti s touto špionážní aférou ještě jednoho ruského občana. Je mu třiadvacet let a měl by být údajně deportován.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sledoval muže od loňského října, kdy Rus legálně přicestoval do USA, uvedl americký list. Podle něj není jasné, na jaké úrovni udržoval muž kontakty s desítkou údajných agentů, kteří byli ve Spojených státech zadrženi koncem června. FBI se nicméně nepodařilo shromáždit dost důkazů pro to, aby zadržovaný mohl být obviněn společně s ostatními Rusy.

ČTĚTE TAKÉ: Výměna špionů jako imitace studené války

Americké úřady ukončily zadržovanému muži platnost víza k 26. červnu. Den poté se uskutečnila razie proti deseti z 11 členů údajné špionážní skupiny, kteří pobývali v USA. Poslední údajný špion byl zadržen na Kypru, místní úřady ho ale propustily na kauci a muž poté utekl ze země.

Spojené státy vyměnily minulý týden deset údajných ruských agentů za čtyři muže, kteří byli v Rusku vězněni za špionáž pro západní státy. Největší výměna špionů mezi oběma státy od ukončení studené války se uskutečnila ve Vídni.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Ukrajina útočí na Krym: Po útoku na elektrárny čelí Sevastopol kritické situaci

Zahraničí
24. 6. 2026
ilustrační obrázek

Mocenský poker v Praze: Německý tisk analyzuje střet mezi prezidentem a vládou

Zahraničí
24. 6. 2026

Před pěti lety se na Floridě zřítila 12patrová budova, při neštěstí zahynulo 98 lidí

Zahraničí
24. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ