Americká Sněmovna reprezentantů letos již podruhé hlasovala o odstranění kontroverzního pravidla "neptej se a mlč", které neumožňuje otevřené působení homosexuálů v americké armádě. Poslanci se poměrem hlasů 250 ku 175 vyslovili pro zrušení stávající zásady. Návrh nového zákona bude dále projednávat Senát. Tam jsou však vyhlídky na jeho schválení nejisté, napsala agentura AP.
Americký prezident Barack Obama i další, kdo hájí otevření armády homosexuálům, usilují o zrušení uvedené zásady ještě před koncem roku, dokud Senát zasedá ve starém složení. V lednu totiž Senát posílí republikáni, kteří jsou otevřené službě homosexuálů v armádě nakloněni méně než demokraté.
Pravidlo "neptej se a mlč", které platí v USA od roku 1993, zakazuje armádě ptát se vojáků na sexuální orientaci. Pokud se ale někdo přizná k homosexualitě, musí být propuštěn. Za 17 let platnosti této zásady odešlo z armády na 13 tisíc lidí.
Je to "jediný zákon v zemi, který po lidech požaduje, aby byli nečestní, neboť pokud chtějí být čestní, tak jsou vyhozeni," uvedl demokrat Jared Polis.
"Je na Senátu, aby odeslal tento diskriminační zákon na smetiště dějin," řekl Joe Solmonese, který vede největší organizaci hájící v USA zájmy gayů, lesbiček, bisexuálů a transsexuálů Human Rights Campaign.
Odpůrci zásady "neptej se a mlč" se opírají o analýzu Pentagonu, podle níž se víc než dvě třetiny vojáků domnívají, že otevřená služba homosexuálů neohrozí bojeschopnost ozbrojených složek.
Část armády ale se zrušením zásady nesouhlasí. Především to jsou příslušníci námořnictva, kteří argumentují jinou částí analýzy Pentagonu. Ta ukázala, že odpor k otevřené službě homosexuálů mají zejména jednotky, které jsou nasazeny v boji.
Sněmovna reprezentantů o zrušení pravidla "neptej se a mlč" hlasovala v rámci širšího balíku ustanovení již v květnu, a to poměrem hlasů 234 ku 194. Schválení návrhu nového zákona však následně zablokoval Senát, napsala AP.
Obama usiluje o zrušení uvedeného pravidla legislativní cestou. Je ale možné, že nakonec osud zásady "neptej se a mlč" vyřeší soud. V Kalifornii se projednává případ, kdy aktivisté za práva homosexuálů pravidlo napadli s odůvodněním, že odporuje ústavním právům. Zatím není jasné, kdy padne rozsudek.
Americká sněmovna je proti zásadě "neptej se a mlč"
Zahraničí
16. 12. 2010 07:12
Američtí vojáci nasazení v Afghanistánu (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK/AP