Senát amerického Kongresu začal projednávat změnu vízového režimu, která by mohla přinést zrušení víz pro občany České republiky, Slovenska a dalších zemí. Návrh je součástí obšírné předlohy zákona, kterým by se měly uvést do praxe doporučení kongresové komise vyšetřující okolnosti teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001.
Návrh vízových změn, který vychází z už dříve předložené legislativy senátora George Voinoviche, má podporu americké vlády. Zatím ovšem není jasné, kdy by mohl být celý zákon přijat, ani jaká bude jeho konečná podoba.
Seznam dosavadních 27 bezvízových zemí by mohl být podle návrhu rozšířen o další státy za podmínky zvýšení bezpečnostních opatření při vstupu i při výstupu z USA. Vedle vydávání strojově čitelných cestovních pasů s elektronickým čipem musejí bezvízové státy souhlasit s poskytováním některých osobních údajů americké straně a neprodleně hlásit ztracené nebo odcizené doklady.
Oproti dosavadní praxi, kdy úřady důsledně neevidují odjezdy či odlety cizinců z území USA, se budou muset zahraniční návštěvníci USA odhlašovat u samoobslužných elektronických kiosků, kde jim budou jako při příjezdu nebo příletu sejmuty otisky ukazováčků a přístroj pořídí jejich fotografii. Nyní je těchto kiosků ve zkušebním provozu pouze několik, na všech letištích a v přístavech by ale prý mohly být instalovány do konce tohoto roku.
Zpřísnění bezpečnostních procedur, které by otevřelo dveře pro zrušení víz zejména pro občany nových členských zemí Evropské unie, by se ovšem týkalo i dosavadních účastníků bezvízového režimu, jimiž jsou až na Řecko všechny takzvané staré země EU. Ve Washingtonu se objevují hlasy, že některá opatření, jako je sdílení osobních dat či povinnost hlásit ztrátu dokladů, by mohly narazit na jejich odpor a přijetí změn vízového režimu ohrozit.
Voinovichův návrh předpokládá, že dosavadní podmínku pro bezvízový styk, jíž jsou nejvýše tři procenta odmítnutých žádostí o víza, mohou americká ministerstva pro vnitřní bezpečnost a zahraničí prominout, pokud daná země splňuje požadavky na cestovní pasy a zároveň není z amerického pohledu bezpečnostní hrozbou.
Už ve středu ovšem prošel pozměňovací návrh stanovující další podmínku, že počet odmítnutých žádostí v loňském roce nesmí překročit deset procent. V případě České republiky nepovolí ročně americké úřady vstup do USA asi devíti procentům žadatelů.
Obsáhlý zákon o posílení bezpečnosti USA, který předkládá nezávislý senátor Joseph Lieberman, je obecně považován za kontroverzní. Už nyní k němu bylo předloženo bezmála 200 pozměňovacích návrhů. Bude-li přijat, musí o něm Senát jednat v dohodovacím řízení se Sněmovnou reprezentantů, která přijala v lednu jiné znění bezpečnostního zákona, v němž se o vízech nehovoří.
Ilustrační foto: Jan Šilpoch