<span>Amerika</span> si připomíná 11. září

Zahraničí
11. 9. 2007 07:42
Lidé sledují jak z obou mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) stoupá kouř poté, co se WTC 11. září stalo jedním z cílů koordinovaných teroristických útoků.
Lidé sledují jak z obou mrakodrapů newyorského Světového obchodního střediska (WTC) stoupá kouř poté, co se WTC 11. září stalo jedním z cílů koordinovaných teroristických útoků.

Spojené státy si v úterý připomínají šesté výročí teroristických útoků na New York a Washington, při nichž zemřelo téměř 3000 nevinných lidí. Hlavní strůjce tragédie, vůdce fundamentalistické islámské sítě al-Kajda Usáma bin Ládin i po šesti letech pátrání zůstává nepotrestán a Američanům vyhrožuje dalšími atentáty.

K TÉMATU: New York šest let poté: Manhattan kypí životem

Jed v plicích Manhattanu

Nestihla jsem se rozloučit, lituje dcera oběti

Bin Ládin vydal k 11. září další video 

Newyorský starosta Michael Bloomberg v úterý krátce před 9. hodinou místního času (15:00 SELČ) zahájil pietní ceremonii, při níž si občané Spojených států připomínají výročí teroristických útoků na New York a Washington z 11. září 2001. Vzpomínkové akce, která se koná na newyorském Manhattanu nedaleko místa útoku, se i přes deštivé počasí účastní stovky lidí. 

Minutu ticha za oběti útoků, při nichž zahynulo téměř 3000 lidí, v Bílém domě drželi též americký prezident George Bush s manželkou Laurou. Letos poprvé však masivní vzpomínkové akce provází debata o jejich přínosu.

Návštěvníci Ground ZeroVeřejný vzpomínkový akt byl letos poprvé přeložen z místa útoku, takzvaného Ground Zero, do Zuccottiho parku, protože na původním zbořeništi se začínají stavět nové budovy a památník. Slavnostní ceremonii zahájilo několik minut ticha, kterými si lidé připomněli postupné nárazy unesených letadel do dvou věží Světového obchodního centra a následný pád obou budov.

Čtení jmen tisíců obětí útoků letos od příbuzných a rodinných příslušníků převzali hasiči, policisté, záchranáři a další lidé, kteří jako první přispěchali na místo neštěstí. Na samo dno jámy Ground Zero však letos mohou sestoupit pouze příbuzní obětí, kteří tam pokládají květiny a hračky.

Starosta Bloomberg při oficiálním projevu vyzval účastníky piety i všechny postižené útoky z 11. září k tomu, aby zachovali odvahu a hleděli kupředu. "Musíme (...) začít něco jiného, něco nového," dodal. Jedenácté září 2001 popsal jako "den, který roztrhl historii Ameriky i srdce jejích občanů". 

Ministr obrany Robert Gates dodal, že ani "čas neotupí bolestnou vzpomínku". Mezi oficiálními řečníky byl též newyorský starosta v době útoků Rudolph Giuliani, který si za svůj přístup a angažmá v době krize vysloužil chválu veřejnosti. Proti vystoupení republikána Giulianiho, který se chce v příštím roce ucházet o post amerického prezidenta, však již před obřadem protestovaly některé rodiny obětí, které se obávaly, aby Giuliani nevyužil svůj projev k politickým cílům. Tyto obavy však politik odmítl jako liché. 

Pietní akce však letos snad poprvé provází velká veřejná debata o jejich účelnosti. List The New York Times ve svém článku o 11. září před týdnem rozvířil celonárodní diskusi o tom, zdali by "pompézní" vzpomínkové ceremonie neměly být postupně nahrazeny menšími a intimnějšími akty. "Je nám moc líto a truchlíme nad tím, že zemřeli lidé, ale (jiní) lidé žijí. Pojďme (pietní akty) omezit," citoval list sedmapadesátiletou Charlene Correiovou ze státu Massachusetts. Podle deníku a dalších amerických médií však proti omezení a ztlumení oslav protestují především příbuzní obětí. 

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ