Bouřková vlna si v Kanadě a USA vyžádala nejméně 14 mrtvých

Zahraničí
23. 12. 2013 22:25
Ulice Montrealu jsou zapadané silnou vrstvou sněhu.
Ulice Montrealu jsou zapadané silnou vrstvou sněhu.

Rozsáhlé bouřky doprovázené tornády, srážkami i teplotními anomáliemi si ve Spojených státech a Kanadě vyžádaly nejméně 14 obětí na životech. Statisíce obyvatel největšího kanadského města Toronto jsou v důsledku ledové bouře bez proudu a část z nich potmě zřejmě prožije i Vánoce. Na východě Kanady podle stanice BBC zahynulo pět lidí při dálničních nehodách způsobených počasím.

Bouře doprovázené nejméně jedním potvrzeným tornádem o víkendu zasáhly nejdřív jihovýchod USA. Ve státě Mississippi přišli dva lidé o život, když na jejich vůz spadl vyvrácený strom. Na severu Mississippi živel připravil o život muže, jehož mobilní dům se pod náporem větru převrátil. Ve státě Arkansas zahynula žena při úderu tornáda. Ve státě Kentucky přišlo o život při povodních pět lidí, včetně tří pasažérů v potopeném automobilu.

Zatímco ve Filadelfii či New Yorku byly rekordně vysoké teploty, Novou Anglii v severovýchodním cípu Spojených států zasáhly ledové bouře, které v oblasti připravily tisíce lidí o elektřinu. Motoristé si museli dávat pozor na zledovatělé silnice i padající elektrické vedení. V newyorském Central Parku bylo v neděli naopak naměřeno rekordních téměř 22 stupňů Celsia.

"Tahle bouře přinesla od všeho trochu, od deště a záplav přes vichry po led a sníh. Ale opravdu mimořádné je, že v tomto (bouřkovém) systému je i teplý vzduch," poznamenal meteorolog Bruce Sullivan.

Drsné počasí postihlo i východ Kanady, kde živel připravil statisíce lidí o dodávky elektřiny. Podle elektrárenských podniků je od sítě odstřiženo více než 475 tisíc zákazníků, polovina z nich v Torontu. Starosta města Rob Ford sice zatím odolal návrhům na vyhlášení výjimečného stavu, bouři však označil za jednu z nejhorších v dějinách města.

Torontský elektrický podnik oznámil, že větší část domácností bude mít proud k dispozici nejpozději do čtvrtka, někteří však až o víkendu. Desetitisíce lidí tak stráví přinejmenším část Vánoc bez elektřiny ve chvíli, kdy předpověď na nejbližší dny počítá s teplotami kolem minus 15 stupňů Celsia.

Mrznoucí déšť proměnil torontské chodníky a ulice v kluziště, píší místní média. Podle nich přestaly v Torontu jezdit tramvaje a část metra.

Počasí zhatilo v předvánočním období cestovní plány tisícům lidí, kteří zůstali na letištích. Velká letiště ve Filadelfii a New Yorku se v neděli kvůli silnému větru a špatné viditelnosti potýkala se zpožděnými lety. Jen v USA bylo v neděli zrušeno více než 700 letů a přes jedenáct tisíc bylo opožděno. Dnes podobné obtíže přetrvávaly na kanadských letištích v Torontu a Halifaxu.

Bouřková fronta by se měla do dnešní noci udržet na východním pobřeží USA, oblasti vzdálenější od pobřeží již dnes hlásily, že nejhorší mají za sebou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Graham Hughes.

Další čtení

Madagaskar má necelý týden po vojenském převratu nového premiéra

Zahraničí
20. 10. 2025
Princ Andrew

Epsteinova kauza: Princ Andrew sháněl kompromitující materiály na svědkyni

Zahraničí
20. 10. 2025
ilustrační foto

Blíží se změna času. A je tu další pokus ji v celé EU zrušit jako přežitek

Zahraničí
Aktualizováno: 20. 10. 2025 12:18

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ