Na nově objevená ropná pole u břehů Brazílie by mohly mít zálusk i jiné země, bojí se Brazilci. Největší země Jižní Ameriky proto hodlá vydat 160 milionů dolarů na výstavbu jaderné ponorky, jejímž úkolem má být právě ochrana strategických nalezišť.
Plavidlo by mělo být v provozu od roku 2020, šlo by o vůbec první ponorku s jaderným pohonem v Latinské Americe.
Jde o nejvýraznější položku nového obranného plánu Brazílie, který chce vláda zveřejnit 7. září. Podle místních sdělovacích prostředků je brazilská vláda připravena vydat na vojenské účely, zejména na zlepšení zbraňových systémů, tři a půl miliardy dolarů, a to do roku 2010.
Ministr obrany Nelson Jobim v pátek prohlásil, že plán počítá s rozsáhlým nákupem technologií z Francie, který je základním předpokladem, pokud si Brazílie chce ponorku skutečně postavit.
V únoru francouzský prezident Nicolas Sarkozy oznámil, že Francie dodá do Brazílie technologii na výstavbu útočné dieselově poháněné ponorky třídy Scorpene. Ta má podle neupřesněných brazilských představitelů sloužit jako model pro budoucí jadernou ponorku.
Brazilská vláda uvažuje o jaderné ponorce už několik desetiletí, formálně odstartovala tento program v roce 1979. V současnosti má brazilská armáda ve své výzbroji pět konvenčně poháněných ponorek.
Doposud kupovali Brazilci od Němců. Všechny jejich podmořská plavidla jsou modifikací Typu 209 vyráběné v továrně Howaldtswerke-Deutsche Werft, jedné z nejpopulárnějších ponorek, kterou německo prodávalo po celém světě od konce šedesátých let minulého století.
Podnět k modernizaci obranných kapacit Brazílie daly obavy, že ropné rezervy, které podle některých odhadů dosahují až 55 miliard barelů, by se mohly stát lákadlem pro jiné země.
Foto: brazilské námořnictvo, archiv