Brown a Bush se shodli na sankcích proti Iránu

Zahraničí
30. 7. 2007 19:44
Gordon Brown a George Bush na schůzce v Camp Davidu
Gordon Brown a George Bush na schůzce v Camp Davidu

Gordon Brown a George Bush na schůzce v Camp DaviduBritský premiér Gordon Brown v pondělí na společné tiskové konferenci s americkým prezidentem Georgem Bushem v Camp Davidu potvrdil nezbytnost obou zemí "dostát svým povinnostem v Iráku" a pomoct irácké vládě nastolit bezpečnost v zemi.

Oba představitelé se také shodli na potřebě posílit sankce vůči Íránu za jeho jaderný program a zvýšit tlak na súdánskou vládu, aby více usilovala o mír v Darfúru. Vyjádřili rovněž optimismus, že se již brzy podaří dosáhnout celosvětové dohody o liberalizaci obchodu v rámci rozhovorů z Dauhá, konaných pod patronací Světové obchodní organizace (WTO).

"Sdílím postoj Spojených států, že v Iráku musíme dostát svým povinnostem a udržet zodpovědnost," řekl Brown podle agentury AP. "Naším cílem, stejně tak jako cílem USA je krok za krokem předávat zodpovědnost iráckým orgánům," dodal.

Ve vztahu k Íránu se Brown a Bush shodli, že bude třeba usilovat o přitvrzení sankcí vůči této zemi, aby vláda v Teheránu splnila rezoluci OSN a pozastavila svůj jaderný program.

Také vůči súdánské vládě je třeba zvýšit tlak, aby usilovala o skutečný mír v násilím zmítané provincii Darfúr.

Británie a USA chtějí spolupracovat i při liberalizaci mezinárodního obchodu. "Shodli jsme se, že pokud máme skutečně zájem o snížení chudoby ve světě, je pro nás důležité dosáhnout úspěchu v rámci jednání v Dauhá," prohlásil Bush.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ