Bush nabídl Severokorejcům mír, pokud odzbrojí

Zahraničí
7. 9. 2007 19:32
Kim Čong-il s vojáky
Kim Čong-il s vojáky

Kim Čong-il s vojákyPrezident USA George Bush v pátek prohlásil, že Spojené státy by uvážily uzavření mírové smlouvy se Severní Koreou, pokud by se vzdala svého nukleárního programu, který je podle nich zaměřen vojensky.

Bush navrhl možnou mírovou smlouvu na setkání s jihokorejským prezidentem Ro Mu-hjun, který přicestoval na summit organizace Asijsko-Pacifické ekonomické spolupráce (Asia-Pacific Economic Cooperacion; APEC).

Bush řekl podle agentury Reuters reportérům, že „by mohl nabídnout nové bezpečnostní uspořádání pro Korejský poloostrov". Udělá to prý ale jen s podmínkou, že severokorejský vůdce Kim Čong-il bude dodržovat sliby a zveřejní podrobnosti o svém jaderném programu.

Roa však víc zajímalo, že Bush nevyjasnil, jestli to znamená nahrazení příměří z roku 1953. To ukončilo tříletou Korejskou válku, zanechalo Koreu rozdělenou těžce opevněnou hranicí a technicky ve válce.

Ro se podle agentury Reuters naklonil k Bushovi a „postrčil ho, aby byl trošku konkrétnější". „Těšíme se na den, kdy budeme moci ukončit Korejskou válku. To se stane, až Kim Čong-il hodnověrně provede jaderné odzbrojení," řekl podle Reuters nakonec podrážděný Bush.

Čína, která se summitu APEC také účastní se na celou záležitost dívá pozitivně a už s Jihokorejci dnes o tématu jednala. Za války však bojovali Maovi "dobrovolníci" na straně severokorejského režimu.

Příští týden přijedou podle amerického zmocněnce Chrise Hilla do Severní Koreje experti z USA, Ruska a Číny a provedou průzkum jaderných zařízení, která mají být uzavřena. Hill mluvil k médiím v Sydney a řekl, že pozvánku do Severní Koreje obdržely tři jaderné mocnosti účastnící se šestistranných rozhovorů o jaderném odzbrojení v Koreji.

Kimové dostanou výměnou za odvolání svého jaderného programu 950 000 tun ropy, nebo pomoc ve stejné hodnotě. Celý proces by měl skončit k 31. prosinci letošního roku.

Na fotografii: Kim Čon-il s vojáky jednotky 821 lidové armády, 2006

FOTO: AP

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ