Bývalý ústavní politik dostal 15 let za praní špinavých pěnez

Zahraničí
1. 4. 2017 08:39
Bývalý předseda dolní komory brazilského parlamentu Eduardo Cunha.
Bývalý předseda dolní komory brazilského parlamentu Eduardo Cunha.

Bývalý předseda dolní komory brazilského parlamentu, který byl v této funkci jedním z hlavních iniciátorů žádosti o sesazení předchozí prezidentky Brazílie, byl odsouzen k 15 letům a čtyřem měsícům vězení. Podle brazilského listu O Globo dostal Eduardo Cunha trest za korupci a praní špinavých peněz.

"Nemůže být horší delikt, než když se poslanec zpronevěří svému mandátu a zklame důvěru voličů," okomentoval svůj čtvrteční verdikt federální soudce Sérgio Moro. Ten vede vyšetřování v největším korupčním skandálu v historii Brazílie, který se točí kolem manipulování zakázek státní firmy Petrobras. Podle verdiktu měl Cunha dostat úplatky ve výši 4,6 milionu realů (více než 37 milionů korun).

Cunha, jenž býval vlivným mužem strany současného prezidenta Michela Temera, byl zatčen loni v říjnu. Koncem roku 2015 jako předseda dolní komory parlamentu inicioval proces, který loni vedl k sesazení prezidenty Dilmy Rousseffové kvůli neústavním manipulacím s výsledky státního rozpočtu. Cunha tehdy vládu prezidenty označil za jednu z nejzkorumpovanějších v dějinách.

Skandál kolem Petrobrasu vypukl před třemi lety a říká se mu rovněž Lava Jato (Automyčka). Původně šlo o vyšetřování skupin podnikatelů, kteří prali špinavé peníze a okrádali stát na daních. Později se začal rozkrývat rozsáhlý systém, v němž politici inkasovali úplatky za přidělování předražených zakázek státní firmy Petrobras.

V kauze už bylo kvůli korupci a manipulování zakázek odsouzeno přes 100 lidí a další stovky jich jsou vyšetřovány, včetně desítek politiků z různých politických stran. Odsouzeno k vysokým trestům bylo i několik manažerů stavební firmy Odebrecht, kteří výměnou za nižší tresty spolupracují s justicí a na povrch tak vyplouvají další a další jména.

Minulý měsíc brazilský generální prokurátor Rodrigo Janot požádal nejvyšší soud, aby zahájil vyšetřování 83 vysoce postavených politiků kvůli podezření z korupce. Podle místního tisku je na tomto seznamu i nejméně pět ministrů současné vlády prezidenta Michela Temera, dále předsedové obou komor parlamentu či dva exprezidenti republiky Rousseffová a Lula da Silva.

Autor: ČTK Foto: , Eraldo Peres

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ