Humanitární pracovnice Markéta Kutilová je na Haiti jako koordinátorka pomoci, kterou poslala společnost Člověk v tísni. Jak to v zemi postižené ničivým zemětřesením vypadá? Jaké jsou největší problémy dva týdny po něm? Kutilová odpovídala čtenářům on-line deníku TÝDEN.CZ.
"Místní, pokud vidí, že pro ně něco konkrétně děláte, by vás chránili vlastním tělem. Fakt si všichni moc váží, že jim někdo přijel pomoci," popisuje čerstvé zkušenosti z humanitární akce na Haiti Markéta Kutilová.
Po zemětřesení jsou podle ní v největším nebezpečí opuštěné děti. "Už se potvrdily pokusy o únosy a obchod s dětmi," upozorňuje Kutilová. Bezpečno není ani v chudinských slumech, v nichž ovšem kriminalita bujela i před ničivým zemětřesením. "Svědkem rabování jsem se ale zatím nestala," odráží informace o rabování na ostrově.
ČTĚTE TAKÉ: Pomoc obětem zemětřesení na Haiti vázne
Masově do práce. OSN zaplatí Haiťanům za obnovu země
Koordinátorka také popsala svůj běžný den: "Vstanu v šest hodin ráno, organizuji různé distribuce - kanystrů, vody, jídla... Na starosti mám tým českých lékařů - někteří pracují v polní nemocnici a skupina objíždí tábory s mobilní klinikou. Také připravuji projekt pro děti. Jde o centra, kde by mohly trávit dny, protože do škol nechodí. Spát chodím kolem druhé hodiny v noci... Jeden den se zdá jako jeden týden."
ON-LINE ROZHOVOR S MARKÉTOU KUTILOVOU SI PŘEČTĚTE ZDE.
Nejhorší zážitky Markéty Kutilové jsou, kromě mrtvých lidí pod sutinami, neustále se opakující otřesy. Takzvané aftershocky působí podle ní velice špatně i na psychiku místních obyvatel.
Markéta Kutilová pochází z Poličky, narodila se v roce 1978. Pracovala jako redaktorka Lidových novin a posléze jako nezávislá novinářka v řadě dalších českých i zahraničních médií. Od roku 2004 působila na zahraničních misích Člověka v tísni v Íránu, na Srí Lance a v Indonésii. Stojí u zrodu humanitární mise téže společnosti v Demokratické republice Kongo. |
Foto: ČTK/AP