Clintonová vede nad Trumpem o tři procenta

Zahraničí
6. 8. 2016 20:28
Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová.

Náskok demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové před jejím republikánským soupeřem Donaldem Trumpem se v USA snížil na pouhá tři procenta a od pondělí poklesl o osm procentních bodů. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění.

Pro Clintonovou se v průzkumu vyslovilo 42 procent dotázaných, pro Trumpa 39 procent. Protože statistická chyba průzkumu je tříprocentní, jsou preference obou prezidentských kandidátů prakticky vyrovnané.

Počátkem týdne přitom bývalá první dáma jasně vedla. Příčiny propadu nejsou jasné, podle některých analytiků obliba Clintonové těžila z ohlasů nominačního sjezdu, na němž minulý týden funkci prezidentské kandidátky formálně převzala. Sjezdy obou hlavních politických stran jsou v USA tradičně ostře sledované, jejich průběh vysílají hlavní televizní stanice.

Server Real Clear Politics, který publikuje zprůměrované výsledky vždy několika souběžně provedených průzkumů, dával v pátek Clintonové před Trumpem náskok 6,8 procenta.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Andrew Harnik

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ