Jak jsou lidé proti běsnícím přírodním živlům mocní a bezmocní, ukázalo nové ničivé tornádo v Oklahomě. Se zemí doslova srovnalo několik oblastí. Trosky budov a vraky aut, kam oko dohlédlo. "Prst boží" nejvyššího stupně (F5) usmrtil 24 lidí, z toho deset dětí, zraněných bylo podle CNN asi 350.
Škody, které tornádo v Oklahomě způsobilo, jsou ohromné. Zcela zničilo či poškodilo 130 tisíc domů. Větrná smršť zvedala ze země i terénní automobily, jako tunové nálože je vrhala proti budovám.
Při pohledu na to, co tornádo dokáže, je v rozporu s lidským rozumem, že se někdo dobrovolně vydá do centra zabijácké bouře. Přesto takoví lidé existují - a za nějaký peníz se k nim můžete přiřadit i vy.
Takovým "šílencům" se obvykle říká "tornado hunters", což v překladu znamená lovci tornád, anebo "storm chasers", tedy lovci či pronásledovatelé bouří.
Takoví lidé vjíždějí do smrtícího nečasu za nasazení svého života dobrovolně a opakovaně. Tento zvláštní přírodní jev pozorují, studují a dokumentují. Fotografují a natáčejí. Jsou mezi nimi nejen vědci či novináři, ale také odvážlivci, kteří mají jako koníčka meteorologii, anebo jedinci toužící po adrenalinu.
V uplynulých letech se z "lovení tornád" stává stále více atrakce pro zvědavce. Na středozápadě se v takzvané "tornádové aleji" (Tornado Alley), respektive pásu, jenž se táhne v povodí řeky Mississippi mezi Skalistými horami a Apalačskému pohoří, nabízejí zájemcům dokonce výlety jak do blízkosti tornáda, tak přímo do jeho trychtýře, do smrtícího víru.
Kdo se chce takového nebezpečného výletu zúčastnit, musí sáhnout hlouběji do kapsy. Jízdenka do pekla stojí v průměru 2600 dolarů (zhruba 52 tisíc korun).
Je přirozené, že profesionální honci tornád se na cestu nevydávají pěšky. Činí tak na čtyřech a více kolech. Lze připomenout americký dobrodružný film film Twister z roku 1996.
Hrdinové akčního snímku se na své dobrodružné výpravy do víru tornáda vydávali vozy Jeep Pickup a Dodge RAM. Jejich hlavním cílem bylo získat dost informací k vytvoření lepšího varovného systému proti smrštím.
To byl ovšem film. Ve skutečnosti by asi nikdo, kdo má všech pět pohromadě, nevjel do víru tornáda ve voze koupeném v autosalonu. K tomu se používají speciálně upravené automobily, které vypadají jako malé obrněné vozy nebo tanky. Bočnice, většinou železné, sahají až na zem a mají zabránit, aby tornádo nezačalo vůz zespoda vsávat, nemrštilo jím do vzduchu nebo jej nepřevrátilo.
Tato ocelová skořápka, mohutná karoserie a extra tlustá okna z neprůstřelného skla mají chránit posádku před vším, co létá kolem. A může to být kde co. I jiné vozy. Mnozí lovci bouří s sebou vezou nejrůznější techniku k jejímu měření.
Užitečný je i satelitní telefon, který by v případě nouze zajistil kontakt se záchranáři.
V akci lze tyto obludy na kolech spatřit například v dokumentárním seriálu Storm Chasers. Režisér Sean Casey si postavil svůj "Tornado Intercept Vehicle" na základě pickupu Ford F-450. S turbodieselovým motorem o obsahu 7,3 litru tento opancéřovaný stroj váží přes sedm tun.
Další vozy mají za základ Chevrolet Tahoe nebo GMC Yukon. Při honbě za tornády bylo u nich ale třeba vychytat nějaké mouchy. Mimo jiné se jim lámala poloosa.
Uvnitř vozů to nebývá právě nejpohodlnější. Je to prý zvláštní pocit, když kolem nich fičí vítr rychlostí nad 300 kilometrů a vzduchem létají a do auta narážejí třeba trosky domů. Ty už dokážou trochu poškrábat lak. Nepříjemná je i bolest v uších kvůli silnému podtlaku kolem.
Pro některé výrobce jsou lovci tornád skvělou neplacenou reklamou. Pokud si vyberou jejich model, byť v dodatečném brnění, potenciální zákazníci vidí, co vše vydrží.