Dolní komora Kongresu schválila zákon o odposleších
05.08.2007 10:49
Americká Sněmovna reprezentantů v noci na dnešek SELČ schválila dočasné rozšíření pravomocí vlády při sledování cizích státních příslušníků podezřelých z terorismu, jejichž komunikace přechází přes území Spojených států. Návrh zákona již dříve odsouhlasil Senát.
Poslanecká podpora novely je úspěchem republikánského prezidenta George Bushe, který normu dlouhodobě prosazoval a v pátek dokonce pohrozil, že zákonodárci nebudou moci odjet na dovolenou, dokud se s ní nevypořádají. Měsíční prázdniny měly poslancům začít o tomto víkendu.
Novela zákona byla v dolní komoře Kongresu, ovládané Demokraty, schválena poměrem 227 hlasů ku 183. Nyní zbývá, aby dokument podepsal prezident.
Norma (Foreign Intelligence Surveillance Act, FISA) z roku 1978, o jejíž modernizaci se jednalo, stanoví zákonný rámec, podle něhož se musejí řídit americké rozvědky při shromažďování informací o komunikaci mezi údajnými teroristy, aniž by tím byla porušována občanská práva Američanů. Podle FISA bylo dosud k monitorování předpokládaných teroristů zapotřebí soudního příkazu.
Bush nicméně po teroristických útocích z 11. září 2001 povolil zachycování komunikace mezi lidmi v USA a v zámoří bez soudního příkazu, pokud existovalo podezření z teroristických vazeb. Kritikové namítali, že tento program porušuje FISA, Bush ale argumentoval tím, že ho k tomu opravňuje válečný stav země.
Nový zákon umožňuje Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) sledovat bez soudního příkazu telefonické hovory či poštu mezi lidmi v USA a zahraničními cíli. Dovoluje také americké vládě odposlouchávat rozhovory mezi cizinci, které procházejí zařízeními v USA. Platnost opatření vyprší za půl roku, pak by měl být přijat trvalý zákon.
Ilustrační foto: www.msblog.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.