Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes půl hodiny po půlnoci našeho času odstartoval raketoplán Endeavour se sedmičlennou posádkou.
Start a všechny fáze průletu atmosférou proběhly podle techniků Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) perfektně a raketoplán směřuje k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kam dorazí v pátek večer evropského času.
"Dnešek byl velmi vydařený den," charakterizoval úspěšný start Endeavouru náměstek ředitele NASA Bill Gerstenmaier, "tisíce hodin práce v přípravě startu se vyplatily."
Po více než dvou minutách od startu se podle něj oddělilo z vnější nádrže čtyři až pět malých kusů izolační pěny. Pokud tyto kousky raketoplán vůbec zasáhly, nemohly způsobit žádnou znepokojivější škodu, zdůraznil.
Mise Endeavouru je plánovaná na jedenáct dní, z čehož sedm dní by posádka měla strávit přímo na ISS. Kosmonauti chystají tři výstupy do volného prostoru, při nichž by měli upevnit další nový nosník stanice a nahradit vadný gyroskop nutný k udržování správné polohy na oběžné dráze. Rovněž je pak čekají různé úkoly na přípravě stanice pro přílet laboratoří stavěných v Evropě a v Japonsku. V případě potřeby lze misi prodloužit až o tři dny.
Jde o první cestu Endeavouru do vesmíru po téměř pětileté přestávce. V posádce tvořené pěti muži, z toho jedním Kanaďanem, a dvěma ženami je i bývalá učitelka Barbara Morganová. Jako náhradnice prodělala kosmický výcvik spolu s posádkou raketoplánu Challenger, který shořel krátce po startu v roce 1986.
NASA poté vyzval Morganovou, aby zůstala v jeho programu, a slíbil jí účast v některé z budoucích misí. Aby NASA dodržel zákaz účasti civilistů v misích raketoplánů, vyhlášený po katastrofě Challengeru, přijal Morganovou do svého sboru. Úkolem kosmonautky za letu bude řízení činnosti robotické paže raketoplánu a dohled nad překládáním 2268 kilogramů materiálu mezi ISS a vesmírným plavidlem.
Mise Endeavouru je druhou z letos plánovaných čtyř letů raketoplánů. Příští start je připravován na 23. října. V prosinci pak má odstartovat raketoplán Atlantis s německým astronautem na palubě. Tento let má k ISS přivézt a nainstalovat evropskou vesmírnou laboratoř Columbus. NASA plánuje celkem ještě třináct letů raketoplánů, které by měly do roku 2010 dokončit výstavbu ISS.
Foto: AP