Evakuovaná Češka: Máme tu <span>super servis</span>

Zahraničí
2. 9. 2008 05:00
Ostrahu ulic v New Orleansu převzala armáda.
Ostrahu ulic v New Orleansu převzala armáda.

Ostrahu ulic v New Orleansu převzala armáda.Pobřeží Spojených států bičuje déšť a vítr hnaný hurikánem Gustav. New Orleans opět po třech letech připomíná město duchů. Nucená evakuace je u konce, statisíce lidí prchly do vnitrozemí.

Mezi nimi i třiadvacetiletá Kateřina Marková z Katedry amerických studií Fakulty sociálních věd. Poprvé v životě čelí podobné situaci, hurikánu. Přijela do New Orleansu studovat. Ale tváří v tvář živlům musela z města proti své vůli odejít.

Kdy jste se dozvěděli o evakuaci?
Poprvé ve středu. Ve škole jsem se dozvěděla, že Gustav bude asi ve velkém stylu, pak si začala dělat starosti i učitelka francouzštiny. Bavili jsme se o evakuaci a lidi vzpomínali na zážitky při hurikánech Katrina a Rita.

Evakuovaní z New Orleansu.Vyvolaly zprávy o přesunu obyvatel New Orleansu nějakou paniku?
Ve středu odpoledne nám začali rozdávat na kolejích letáky o evakuaci. Plán, kam pojedeš, s kým, telefonní čísla a tak dále. Nás, zahraniční studenty, to docela šokovalo. Menší panika a stres tam byly.

Takže plán jste měli. Jak vypadalo provedení?
Dlouho se nevědělo, jak to bude. Hrají tu s hurikány takovou hru: kdo s koho. Čeká se co nejdéle a pak se teprve rozhodne. Nicméně naši skupinku osmi lidí měl mít na starosti nějaký Američan, že nás odveze na bezpečné místo. Ale nakonec prohlásil, že se bude evakuovat jen v tom nejzazším případě a ani neřekl kam. Naše koordinátorka řekla, že takhle si to nepředstavuje a že se o nás bojí. Napsala nás na seznam lidí, kteří nemají kam jít. Pro ty byly nachystané autobusy, které nás v sobotu dopravily do města Natchitoches (přibližně 450 km od New Orleansu), kde je Northwestern State University.

Nezbývá než čekat, až se hurikán přežene.Mají tamní obyvatelé velký strach z blížícího se hurikánu, nebo už to berou jako něco nevyhnutelného?
Rozdělila bych to na dvě skupiny. Ta první, co zažila Katrinu, odjela z města už v pátek a v sobotu. Ještě před povinnou evakuací. Pak je tu menší skupina, která rezignovaně čeká na povel k evakuaci a samostatně nic nepodniká. A je tu ještě třetí část lidí, která chce zůstat doma.

Poučila se Bushova administrativa z Katriny? Očekávají od ní lidé z New Orleansu lepší přístup?
Podle médií se k tomu Bush postavil lépe než v případě Katriny. Také Federal Emergency Management Agency (Federální úřad pro krizové řízení) je v pohotovosti. Neustále sem lHurikán se rychle blíží.étají vojenská letadla, jezdí kolony vojáků a dobrovolníků. Nevím, jak byli uprchlíci zorganizovaní předtím, ale my tu máme super servis. Ale místní asi štve, jak prezidentští kandidáti využívají Gustava k blížícím se volbám. Proslovy o solidaritě, pomoci a tak dále. Místo toho by sem měli nasměrovat víc peněz. Po Katrině to pořád vypadá, jakoby se tu prohnala minulý měsíc. Devátý okrsek je vážně síla, hodně domů je tam stále opuštěných.

V univerzitním kampusu pro uprchlíky, kam vás přemístili, tedy vládne pořádek?
Pořádek ano, ale já si přeji, ať už se to přežene. Jsme tu zavření a připadáme si jako v Big Brotheru. Ještě že už v New Orleansu opravili dvě třetiny hrází. Ty zkolabovaly minule. Všichni se tu modlí, aby to vydrželo a my se mohli vrátit. New Orleans je totiž nádherné město.

Grafika.Foto: Reuters, AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ