FBI rozbila síť ruských agentů. Pomohly odposlechy

Zahraničí
10. 3. 2016 08:15
Odznak FBI.
Odznak FBI.

Americká FBI odhalila skupinu ruských špionů, kteří se v USA snažili shromažďovat informace z energetického sektoru. Síť byla odhalena s pomocí mnohahodinových odposlechů. Dva Rusové nemohou být s ohledem na status diplomatů obviněni, třetí stane před soudem počátkem dubna.

Obvinění čelí Jevgenij Burjakov, agent ruské rozvědky SVR, který v USA působil jako bankovní úředník. Odhalen byl loni v lednu spolu se svými spolupracovníky Igorem Sporyševem a Viktorem Podobným, kteří v USA působili pod krytím diplomatů v OSN.

Trojice v USA shromažďovala důvěrné ekonomické informace a snažila se verbovat agenty. Předmětem jejich zájmu byly zejména informace o amerických sankcích proti Rusku.

Sporyševa v roce 2012 kontaktoval agent FBI, který se vydával za analytika jisté newyorské energetické firmy. Po dva roky ruskému agentovi dodával údajně důvěrné informace výměnou za dary a peníze. V roce 2013 Sporyševovi předal složky s analýzou americké energetiky, v nichž bylo uloženo nahrávací zařízení.

Po dvou měsících si složky vyžádal zpět s odůvodněním, že by v opačném případě ztratil zaměstnání. Obsah odposlechů byl pak hlavním důkazním materiálem proti ruským agentům.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK

Další čtení

V Turecku se zřítilo letadlo s libyjským generálem, podle Tripolisu zahynul

Zahraničí
23. 12. 2025
ilustrační foto

V Litvě odsoudili tři Rusy za poškození pomníku hrdiny odboje

Zahraničí
Aktualizováno: 23. 12. 2025 15:05
ilustrační foto

Policie zadržela Gretu Thunbergovou. Za podporu Palestinců

Zahraničí
23. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV