Krátce po katastrofálním zemětřesení začala na Haiti proudit humanitární pomoc z celého světa. Letiště se ovšem proměnilo ve "špunt", protože nezvládá odbavovat tolik letounů.
Dodávky humanitární pomoci jsou zdržovány, protože letiště u Port-au-Prince, které má jednu přistávací dráhu, není připraveno na takový nápor. Podle OSN je to ale prakticky jedinou "vstupní branou" pro humanitární pomoc do země, protože hlavní přístav byl při otřesech poškozen. Nelze jej tedy využívat pro zásobování z lodí.
Toto je součást velkých problémů, kterým nejchudší země západní polokoule v těchto dnech čelí. Ostatní infrastruktura, jako silnice, je také v katastrofálním stavu, což komplikuje rozvoz pomoci.
ČTĚTE TAKÉ: Haiti chce pomoc. Lidé staví barikády z těl obětí
Ve čtvrtek na mezinárodní letiště přilétlo 60 letounů s pomocí. Měly ale velké problémy, protože první vlna strojů rychle zaplnila přistávací dráhu a další plochy. Na letišti jsou stále trosky po zemětřesení, takže jej nelze využívat celé, byť se jej američtí ženisté snaží zprovoznit. Některé letouny tak trávily hodiny čekáním na povolení k přistání, jiné byly odkloněné do Dominikánské republiky, nebo vráceny na Floridu.
Piloti, lékaři, záchranáři se psy a vojáci musejí čelit nejenom zácpě na letišti, ale vyrovnávat se i s nedostatkem paliva pro zpáteční let a přistávat a odlétat z letiště, které nemá řídicí věž ani funkční radar. Věž se totiž během zemětřesení zřítila. A v neposlední řadě, jak napsala na internetových stránkách al Džazíra, nedostává se ani schůdků, po kterých vystupují cestující z letadel. Z těchto důvodů například Američané dočasně zastavili civilní lety z USA na Haiti.
Americký podplukovník Brett Nelson, který na Haiti pomáhá se záchrannými pracemi tvrdí, že i přes tyto problémy se snaží odbavit co nejvíce strojů: "Spolupracujeme s americkou agenturou pro letectví, abychom stanovili priority a dostali do Port-au-Prince to nejnutnější." Dodal, že v jeden moment bylo včera například na letišti 44 letounů, které vykládaly pomoc a záchranáře, či nakládali ty, kteří budou evakuováni.
Američané také vysílají k pobřeží ostrova letadlovou loď Carl Vinson, která by měla sloužit jako "plovoucí letiště". Z paluby by měly startovat vrtulníky a na pevninu odvážet zásoby a záchranáře. Loď má vlastní výrobnu vody, která je schopná vyprodukovat milion a půl litrů vody denně.
Červený kříž odhaduje, že nejméně třetina z devíti milionů Haiťanů potřebuje okamžitou pomoc. Mimochodem, mnozí obyvatelé země už překročili hranice do Dominikánské republiky, kde doufají že se jim dostane pomoc. Pokud by se počet uprchlíků radikálně zvýšil, mohlo by to sousední republice způsobit problémy.
A nakonec, ani doprava pomoci do postižených oblastí se nemusí obejít bez problémů. Nikoli kvůli špatným silnicím, ale kvůli přeživším, kteří v zoufalství mohou konvoje přepadat. Vyloučit se nedá ani řádění ozbrojených band. Před něčím takovým už varovala brazilská armáda.
Foto: ČTK/AP