Summit v Panamě
Historické sblížení Kuby a USA předznamenaly potyčky
10.04.2015 23:00
Prezident Spojených států Barack Obama se během celoamerického summitu v Panamě setká s kubánským vůdcem Raúlem Castrem v sobotu během hlavního dne jednání. Večerní zahájení summitu, který má být příležitostí k historickému sblížení USA a Kuby, předznamenaly dvoustranná schůzky národních lídrů a potyčky aktivistů. Obama po návštěvě Panamského průplavu sešel s prezidentem hostitelské země Juanem Carlosem Varelou. Ten by měl summit oficiálně zahájit pátek večer místního času (v sobotu po půlnoci SELČ).
Více než tři desítky lídrů zemí západní polokoule se v průběhu čtvrtka a dneška sjely do Panamy, kde se budou zabývat řadou témat od podpory demokracie v regionu až po ochranu životního prostředí. Největší pozornost budí přítomnost kubánské delegace, která je na v pořadí sedmém summitu vůbec poprvé, což řada aktivistů vnímá jako příležitost k připomínce porušování lidských práv v komunistické zemi. Došlo k potyčkám mezi prodemokratickými aktivisty a stoupenci kubánského režimu, k nimž se přidali přívrženci socialistického vůdce Venezuely Nicoláse Madura.
Na nejočekávanější okamžik summitu dojde podle Bílého domu až v průběhu soboty. "S určitostí předpokládáme, že budou mít příležitost potkat se během summitu zítra, aby si pohovořili," řekl dnes novinářům Obamův bezpečnostní poradce Ben Rhodes. V průběhu dneška mají podle něho oba státníci oddělený program a uvidí se až na slavnostní večeři, na níž budou přítomni všechny hlavy států a premiéři.
Obama si s kubánským vůdcem telefonoval těsně před odjezdem na summit. V rozhovoru, který byl jejich prvním telefonátem od prosincového oznámení nové éry vzájemných vztahů, šlo podle americké strany o obnovení diplomatických vztahů a znovuotevření ambasád, o něž usiluje zvláště Washington.
Po příjezdu do Panamy se pak Obama vypravil na prohlídku kanálu, který v současnosti prochází nákladným rozšířením, načež se sešel s Varelou. O tom, že USA i Kuba vnímají summit jako další krok ke zlepšení vztahů, svědčí i čtvrteční panamská schůzka šéfů diplomacie obou zemí, kteří ji označili za velmi plodnou. Podle některých pozorovatelů by Obama během summitu mohl oznámit vyškrtnutí Kuby z amerického seznamu států podporujících terorismus, o něž Havana velmi stojí.
Pozornost před začátkem summitu upoutal rovněž Maduro, který po předchozích ostrých prohlášeních na adresu Washingtonu řekl, že by v Panamě mohlo dojít k obratu k lepšímu. Maduro po příletu ihned navštívil památník obětí invaze USA do Panamy v roce 1989, kdy americká armáda svrhla diktátora Manuela Noriegu obviněného z rozsáhlého obchodu s drogami. Madura, který na místě prohlásil, že už by nikdy nemělo dojít k invazi USA do Latinské Ameriky, uvítaly stovky lidí.
Mezi USA a Venezuelou doutná diplomatický spor kvůli Obamově výnosu, který označil levicí ovládanou jihoamerickou zemi za ohrožení bezpečnosti Spojených států. Bílý dům tento týden prezidentův neobvykle tvrdý přístup mírnil.
Summit oficiálně zahájí prezident Varela pátek v 19 hodin místního času (2 hodiny v sobotu SELČ), poté je na programu oficiální večeře hlav států a šéfů vlád. Na hlavní jednání dojde až v sobotu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.