Horor ve školách. Tornádo zabilo 20 dětí, některé se utopily

Zahraničí
21. 5. 2013 12:45
Tento školák měl štěstí, vyvázl jen s lehkými zraněními.
Tento školák měl štěstí, vyvázl jen s lehkými zraněními.

Tak ničivé tornádo, jaké v pondělí zdevastovalo městečko Moore v americkém státě Oklahoma, místní nepamatují. Mnohým lidem vzalo vše, včetně jejich nejbližších. Největší smutek pak vyvolává pohled na trosky dvou základních škol, v nichž zahynuly dvě desítky dětí.

V první reakci na zoufalé čekání rodičů, zda jsou jejich potomci na seznamu přeživších, nebo obětí, hovořila oklahomská guvernérka Mary Fallinová o "zlomených srdcích".

Předtím než vichřice utrhla základní škole Plaza Towers střechu, vběhl do budovy James Rushing, který bydlí naproti. Dozvěděl se o blížícím se tornádu a běžel do školy, kam chodí jeho pětiletý nevlastní syn Aiden. Věřil, že tam bude ve větším bezpečí.

Vyprošťování dětí z trosek školy."Asi po dvou minutách, kdy jsem se tam dostal, se škola začala rozpadat," popsal novinářům. Žáci byli evakuováni na toalety, které ve vesměs dřevěných a sádrokartonových stavbách v USA patří spolu s betonovými sklepy k nejodolnějším místům.

Pokud je ovšem nezatopí voda, což se nyní stalo osudným nejméně sedmi školákům, kteří se v podzemním úkrytu utopili.

S příchodem soumraku se pustily buldozery a další stavební stroje do odstraňování sutin. Předtím rozvaliny prohledali záchranáři ve žlutých kombinézách.

Horké chvíle zažil Don Denton, který dlouho neměl informace o svých dvou synech. Invalida, jenž má za sebou šest operací zad, prošel tři kilometry zdevastované oblasti, než se s nimi v davu šokovaných obyvatel shledal.

Po úderu tornáda telefonovala Tiffany Thronesberryové její zoufalá matka: "Pomoc! Pomoc! Nemůžu dýchat! Dům se na mě zhroutil!" Ženu naštěstí jen s řeznými poraněními vyprostili sousedé.

"Mysleli jsme si, že zemřeme, protože jsme byli u dveří do sklepa. Vichr je vytrhl z pantů a na nás se sypalo sklo a další trosky," řekl Ricky Stover, když po bouři prohlížel trosky svého domu.

 

"Byla jsem schovaná ve skříni a slyšela jsem hluk, jako když se řítí vlak," popisovala 48letá Ninia Layová. Tornádo její dům srovnalo se zemí a ona uvízla na dvě hodiny pod troskami, dokud ji manžel spolu se záchranáři neosvobodil. "Děkuji Bohu za svůj mobilní telefon. Zavolala jsem manželovi o pomoc," dodala. Katastrofu přežila také její sedmiletá dcera Catherine, která byla zrovna ve škole a uchýlila se spolužáky a učiteli do umývárny. Podle Reuters vyvázla jen se škrábanci a řeznými ranami.

Oblast, kde v pondělí zahynulo odhadem přes 90 osob a další desítky utrpěly zranění, je jakousi křižovatkou tornád - větrná smršť na ni udeří vždy po několika letech, zničí řadu budov a vyžádá si i mrtvé.

Městečko Moore s 55 tisíci obyvatel bylo postiženo velkými tornády naposledy v letech 1998, 1999, 2003 a 2010. Až na říjen 1998 živel řádil vždy některý květnový den, stejně jako letos.

Její dcera přežila. Zatím nejhorší bylo tornádo ze 3. května 1999, které bylo ohodnoceno stupněm F5, tedy nejvyšším možným na takzvané Fujitově stupnici. Odhadovaná rychlost bouře dosahovala 500 kilometrů v hodině.

Smršť po sobě zanechala spoušť o šířce více než půldruhého kilometru a o délce asi 60 kilometrů. V oblasti Oklahoma City si vyžádala skoro čtyři desítky mrtvých.

Americký stát Oklahoma se podle zpravodajství BBC stal v roce 1947 obětí jednoho z deseti nejhorších tornád zaznamenaných v USA: v obci Woodward tehdy zahynulo 181 lidí. Nejvíce smrtonosná byla tornáda v roce 1925 ve státech Missouri, Illinois a Indiana, kde přišlo o život skoro 700 osob.

 

Autor: Reuters, AP, AFP, ČTK Foto: ČTK , archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ