Jaderné sny brazilského prezidenta

Zahraničí
11. 7. 2007 13:25
Brazilksý prezident Luiz Inacio Lula Da Silva (vlevo)
Brazilksý prezident Luiz Inacio Lula Da Silva (vlevo)

Brazilksý prezident Luiz Inacio Lula Da Silva (vlevo)Brazílie oživí svůj civilní jaderný program a investuje do něj nemalé částky. Brazilský prezident Lula da Silva však chce investovat také do ponorky s jaderným pohonem.

Brazilci oživí podle prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy (61) jaderný program několika kroky. Prvním je po dvě desetiletí zdržovaný program výstavby třetí jaderné elektrárny, která roste ve státě São Paolu.

„To, že by nám chyběly peníze, se už nebude opakovat,“ řekl v úterý Lula na návštěvě jaderného výzkumného zařízení v São Paolu.

Brazilský prezident podle agentury Reuters zdůraznil, že jeho země nehodlá aspirovat na výrobu jaderné zbraně. Ale neodpustil si mnohoznačná prohlášení: „Brazílie si může dovolit takový luxus, že se stane jednou z mála zemí, které zvládly celý cyklus obohacování uranu, a myslím si, že potom si našeho národa budou všichni daleko více vážit.“

Podobné argumenty totiž používají ajatolláhové v Íránu, s nimiž se snaží Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) najít společnou řeč a donutit je k ústupu od obohacování uranu.

Demokratická Brazílie se sice nedá s islámským Íránem srovnávat, ale argumenty o tom, že je potřeba „jenom upravit palivo pro reaktory“, jsou podobné.

Brazílie se také chystá podle německého onlinového magazínu Spiegel, investovat téměř 1,04 miliardy realů (11,5 miliard korun) do dlouho stagnujícího projektu ponorky na jaderný pohon. Brazilské pobřeží zatím chrání pět konvenčních ponorek, ale podle vojenských zdrojů by jaderná ponorka byla daleko efektivnější.

Námořnictvo hodlá použít buď francouzskou, nebo německou technologii k výrobě velkých a až po periskop vyzbrojených ponorek. K pohonu by měl sloužit malý brazilský reaktor.

Brazílie vyvíjela technologii částečného obohacování uranu za období vojenské junty, která byla u moci od roku 1964 do roku 1985. Civilní vláda se vzdala jaderného výzkumu v roce 1991.

Zbraňový materiál Brazílie produkovat nemůže a palivo do elektráren obohacuje v zahraničí. Ovšem Lula s tím nesouhlasí a veřejně podporuje jadernou energii. S jednou z největších zásob uranu na světě by Brazilci mohli hodně ušetřit, pokud by obohacovali uran doma.

Na fotografii: Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva (vlevo) se objímá na tiskové konferenci v Bruselu s prezidentem Evropské komise José Barrosem, 5. červenec 2007.

FOTO: AP

Autor: - els -

Další čtení

ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025
Už je rozhodnuto... (ilustrační foto)

Proč si papež vybral jméno Lev? Ke komu se asi přihlásí, hádají církevní historici

Zahraničí
9. 5. 2025
Robert Fico po příletu do Moskvy

Slovensko se bouří. Fica chtějí za návštěvu Moskvy obvinit z vlastizrady

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ