Japonský premiér poprvé v Pearl Harboru. Politoval oběti útoku

Zahraničí
28. 12. 2016 06:51
Barack Obama a Šinzó Abe.
Barack Obama a Šinzó Abe.

Japonský premiér Šinzó Abe na historické návštěvě americké základny Pearl Harbor na Havajských ostrovech za doprovodu prezidenta USA Baracka Obamy vyjádřil lítost nad oběťmi japonského útoku z prosince 1941. Abe navštívil místo japonského úderu jako vůbec první úřadující premiér své země. Obama označil Abe přítomnost v Pearl Harboru za historické gesto, které symbolizuje sílu usmíření.

"Prezidente Obamo, lide Spojených států a lide celé světa, jako premiér Japonsko vyslovuji upřímnou a věčnou soustrast těm, kteří zde ztratili životy," řekl Abe. Prohlásil rovněž, že válečné hrůzy se již nikdy nesmí zopakovat.

Současné spojenectví USA a Japonska, někdejších nepřátel z druhé světové války, označil Abe za alianci naděje pro budoucnost. Řekl, že svět právě nyní potřebuje ducha tolerance a sílu usmíření.

Obama prohlásil, že Abe historické gesto je připomínkou toho, že i ta nejhlubší válečná zranění mohou otevřít cestu k přátelství a trvalému míru. "Plody míru vždy převáží válečné drancování," řekl Obama. Dodal, že spojenectví Tokia a Washingtonu je nyní pilířem míru ve světě a že vztahy mezi oběma zeměmi nikdy nebyly silnější.

Japonský útok na základnu Pearl Harbor před 75 let si vyžádal životy zhruba 2400 amerických vojáků. V reakci na přepadení se Spojené státy zapojily do druhé světové války.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Carolyn Kaster

Další čtení

Izrael a Sýrie souhlasí s příměřím, oznámil velvyslanec USA v Turecku

Zahraničí
19. 7. 2025

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ