Senátorka Hillary Clintonová v neděli podle očekávání s vysokým náskokem vyhrála demokratické prezidentské primárky na Portoriku. Po sečtení výsledků z téměř všech obvodů získala převahu 36 procent hlasů. Ani toto vítězství v karibském státě volně přidruženém k USA ovšem zásadně nesnižuje výraznou ztrátu, kterou má na svého soupeře Baracka Obamu v celostátních součtech.
Volby na Portoriku pouhé dva dny před posledními primárkami v Montaně a Jižní Dakotě následovaly po sobotním rozhodnutí Demokratické strany zkrátit výsledky sporných primárek na Floridě a v Michiganu na polovinu. Tento kompromis připravil Clintonovou o poslední možnost dohonit Obamu v počtu delegátů nominačního sjezdu, v němž má illinoiský senátor po nedělních primárkách stále náskok téměř 160 volitelů.
Krátce po volbách na Portoriku Obama své soupeřce poblahopřál a ocenil její veřejné služby a neúnavnou práci během kampaně. "Bude skvělým přínosem na cestě k listopadovým volbám... Jakékoli rozdíly, které mohou být mezi senátorkou Clintonovou a mnou, blednou ve srovnání s našimi (republikánskými) protivníky," řekl.
Clintonová ve vítězném projevu dala jasně najevo, že se v boji o nominaci nevzdává. "Pro naši kampaň hlasovalo více voličů než pro kteréhokoli jiného kandidáta v dosavadních prezidentských primárkách," prohlásila. Verdikt stranického výboru o primárkách na Floridě a v Michiganu veřejně nenapadla, pouze zopakovala, že volby neskončí, dokud některý z kandidátů nezíská většinu hlasů na sjezdu.
Senátora Obamu, který by se mohl stát prvním černošským prezidentem USA, dělí před volbami v Montaně a Jižní Dakotě od zisku nominace 49 delegátských hlasů. V úterních volbách je v sázce dohromady 31 volených delegátů, kteří se rozdělí mezi oba kandidáty podle poměru odevzdaných hlasů. Pokud se Obamovi podaří přesvědčit dostatek superdelegátů, tedy stranických funkcionářů a poslanců, kteří mohou na sjezdu hlasovat podle vlastního uvážení, mohl by příští týden oznámit nominační vítězství.
"Nebude-li to v úterý, myslím, že to bude velmi brzy," řekl v neděli Obamův mluvčí Robert Gibbs v televizi ABC.
Na úterý ohlásil Obama velké shromáždění v Minnesotě, kde hodlá oficiálně uzavřít období primárek. Symbolicky si k tomu zvolil halu Xcel Energy Center ve městě St. Paul, kde začátkem září bude na republikánském nominačním sjezdu vyhlášen prezidentským kandidátem John McCain.
Vítězství na Portoriku dává i přes nepříznivý stav v celkovém počtu delegátů Clintonové podporu k jejímu tvrzení, že pro ni v primárkách hlasovalo více Američanů než pro Obamu. Zahrnou-li se do počtů voličů výsledky z Floridy a Michiganu, vede v množství voličů s náskokem asi 50 tisíc hlasů. Portoriko a případně i Montana a Jižní Dakota, kde se v úterý očekávají vyrovnané výsledky, by mohly tento rozdíl ještě zvýšit.
Počet hlasujících je pro Clintonovou klíčovým argumentem při přesvědčování superdelegátů, kteří se zatím nepřiklonili na stranu žádného kandidáta, aby na srpnovém sjezdu v Denveru hlasovali pro ni. K tomu bývalá první dáma dodává, že má větší šance porazit v listopadu McCaina. Opírá se především o skutečnost, že v primárkách zvítězila ve státech, kde se při volbě hlavy státu zpravidla svádí nejtužší boje.
Její odpůrci ale poukazují na volební pravidla, podle nichž rozhoduje počet delegátů a nikoli množství odevzdaných hlasů. Z tohoto pohledu je Obamovo směřování k nominaci takřka nezvratné.
Po sobotním verdiktu výboru pro pravidla Demokratické strany, který pozval do Denveru všechny delegáty zvolené v předem anulovaných volbách na Floridě a v Michiganu, ale jejich hlasovací právo zkrátil na polovinu, se dosavadní počet delegátských hlasů potřebný pro zisk nominace zvýšil z 2026 na 2118. Po předběžných výsledcích z Portorika má Obama na kontě podle výpočtů agentury AP nejméně 2069 delegátů a jeho soupeřka 1911,5 hlasu.
Na Portoriku, kde demokratické voliče tvořili téměř výhradně místní Hispánci, měla Clintonová podle průzkumů převahu u všech věkových a sociálních skupin. Potvrdila se tím nejen její obliba mezi španělsky mluvícími voliči, ale i správná investice do volební kampaně, v níž sama nebo v zastoupení svým manželem, bývalým prezidentem Billem Clintonem, a dcerou Chelsea věnovala Portoriku téměř 15 dní.
Ačkoli Portoriko vysílá na nominační sjezd více delegátů než řada malých států USA, vzhledem ke zvláštnímu postavení v rámci Spojených států Portoričané na podzim prezidenta nevolí. Stejně tak se nemohou účastnit ani voleb do obou komor Kongresu.
Foto: Reuters a AP