Jeruzalém hlavním městem? OSN chystá mimořádné setkání

Zahraničí
8. 12. 2017 06:25
Donald Trump.
Donald Trump.

V New Yorku se v pátek mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN, aby reagovala na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. O jednání požádalo několik zemí, které Trumpův postup považují za možnou záminku k násilným reakcím.

Na Západním břehu Jordánu se čekají velké protesty a možné násilnosti poté, co hnutí Hamas ve čtvrtek vyzvalo k zahájení nového povstání proti Izraeli.O svolání schůzky RB OSN požádalo osm zemí nesouhlasících s Trumpovým krokem: Británie, Francie, Itálie, Švédsko, Egypt, Senegal, Bolívie a Uruguay. Dá se očekávat, že na jednání patnáctičlenné rady zazní převážně kritická slova, neboť kromě od Izraele se k Trumpovu postupu staví většina zemí odmítavě či přinejmenším zdrženlivě. Rozhodnutí podle nich ohrožuje možnou budoucnost mírového procesu na Blízkém východě a přispívá ke zhoršení bezpečnostní situace.

Zástupci některých zemí tvrdí, že americký krok je právně neplatný, protože porušuje rezoluci rady z roku 1980.

Na palestinských územích i v některých arabských zemích se dnes očekávají velké protesty, kvůli nimž izraelská armáda posílí jednotky na Západním břehu Jordánu.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Alex Brandon

Další čtení

ilustrační foto, město Ciudad Rodrigo, Španělsko

Ve Španělsku při fotbalových oslavách zahynul třináctiletý chlapec

Zahraničí
20. 7. 2026
start rakety Titan nesoucí sondu Viking 1, 20. srpna 1975, Florida, USA

Sonda Viking 1 před 50 lety jako první lidský výtvor přistála na Marsu

Zahraničí
20. 7. 2026
ilustrační foto, nákladní loď s obilím

Rusko podle Ukrajiny zasáhlo raketami tureckou loď, nejméně pět lidí zahynulo

Zahraničí
19. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ