Syrský prezident Bašár Asad bude muset nakonec rezignovat, o termínu jeho odchodu z funkce se ale musí rozhodnout jednáním a ještě nějakou dobu bude moci Asad zůstat. Prohlásil to v sobotu v Londýně americký ministr zahraničí John Kerry po rozhovoru se svým britským partnerem Philipem Hammondem. Kerry rovněž vyzval Rusko a Írán, aby využily svého vlivu na Asada a přesvědčily ho zahájit vyjednávání, které by ukončilo čtyři roky trvající syrský konflikt.
"Potřebujeme se dostat k jednacímu stolu. O to se teď snažíme a doufáme, že Rusko, Írán a kterákoli další vlivná země pomůže k dosažení tohoto cíle," prohlásil Kerry. USA jsou podle ministra zahraničí připraveny jednat. "Je i Asad připraven k jednání, k opravdovému jednání? Je Rusko připraveno ho k jednacímu stolu přivést?" ptal se Kerry v besedě s novináři.
Pokud jde o odchod syrského prezidenta z funkce, nemusí k němu dojít "první den ani první měsíc". Je to podle Kerryho proces, "v němž se všechny strany musejí sejít a dosáhnout shody o tom, jak nalézt nejlepší řešení".
Kerryho slova jsou ústupem od dosavadního tvrdého postoje Washingtonu, který dosud žádal okamžité Asadovo odstoupení. Hammond, který už minulý týden řekl, že Británie by mohla akceptovat setrvání Asada u moci během přechodného období předávání vlády, v sobotu uvedl, že způsob a načasování jeho odchodu "musí být součástí politického řešení".
Oba ministři konstatovali, že situace v Sýrii je nyní po zvýšeném zapojení Ruska do konfliktu v zemi ještě komplikovanější. "Musíme o této situaci jednat v rámci mnohem širšího problému - včetně migračních tlaků, humanitární krize v Sýrii a nutnosti porazit IS," řekl britský ministr.
Kerry uvedl, že přesun ruských bojových letadel do Sýrie by se mohl stát hrozbou pro síly USA a spojenců, které v oblasti Blízkého východu operují. Podle amerických činitelů už Rusové umístili v Latákíji v severní Sýrii malý počet letounů a nejméně jeden systém raket země-vzduch; jsou tam už také ruské tanky, vrtulníky a příslušníci námořní pěchoty, uvedli činitelé USA. Jde podle nich o první rozmístění významných ruských vojenských sil v zahraničí od války v Afghánistánu v 80. letech.
Kerryho výroky zazněly krátce po telefonické besedě ministrů obrany USA a Ruska, kteří spolu v pátek hovořili po víc než roce. Tématem rozhovoru Ashtona Cartera a Sergeje Šojgua bylo řešení krize v Sýrii.
Podle Kerryho by jednání o vojenských otázkách mezi USA a Ruskem měla zajistit, že mezi oběma stranami nebude docházet k incidentům. Podle AP to ze strany Washingtonu znamená tiché přijetí posílené ruské přítomnosti v Sýrii.
Washington Rusko už týdny před posilováním jeho vojenských sil v Sýrii varuje a vyčítá mu, že tím komplikuje boj proti Islámskému státu. Rusko výtky odmítá s tím, že jeho síly jsou určeny k boji proti islamistům a že jejich vyslání naopak zmírňuje problémy vyvolané válkou, hlavně uprchlickou krizi.