Zástupci kolumbijské vlády a levicových povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) v Norsku oficiálně zahájili mírový proces. Tento nový pokus obou stran má vést k ukončení jejich dlouholetých krvavých bojů, které si vyžádaly více než 120 tisíc mrtvých.
Znepřátelené strany ve společném prohlášení oznámily, že byl zahájen dialog s cílem nastolit pevný a trvalý mír v Kolumbii. Prohlášení přečetl novinářům v hotelu obce Hurdal severně od Osla představitel Kuby, která je spolu s Norskem garantem tohoto mírového procesu.
Hned po formálním zahájení mají delegace usednout v hotelu k jednacímu stolu a na závěr dnešních rozhovorů vystoupí na společné tiskové konferenci. Šéfové delegací se setkali, aniž si podali ruce.
Zástupci obou stran se v Norsku sešli ve středu a ve čtvrtek dopoledne, kdy ale za zavřenými dveřmi údajně projednávali jen technické a organizační otázky "historických" mírových rozhovorů, které mají podle odhadů trvat měsíce.
Z Norska se vyjednávání přesune do Havany, kde by obě skupiny měly ke kulatému stolu zasednout 15. listopadu. Dosud se hovořilo již o 24. říjnu.
Křehký proces
Obě strany vyjádřily před příjezdem do Norska vůli vést dialog a sdělily, že v posledních měsících se již uskutečnila řada přípravných schůzek. Podobné tři předchozí rozhovory v minulosti zkrachovaly a ani tentokrát není výsledek procesu jasný.
"Nebudeme hovořit o příměří, dokud úspěšně neskončí mírový proces," zdůraznil šéf vládní delegace Humberto de la Calle na společné tiskové konferenci. Ocenil přitom, že síly FARC splnily veškeré své dosavadní závazky umožňující zahájení mírového procesu. Ohledně šancí na uzavření mírové dohody vyjádřil "umírněný optimismus".
Vedoucí delegace FARC Ivan Márquez na tiskové konferenci ujistil, že jeho organizace je ve svém úsilí o mír upřímná. Dodal, že proces je ale křehký a nesmí být "pod časovým tlakem".
Delegace se dohodly, že mírový proces bude zahrnovat pět jednacích bodů: rozvoj chudého venkova, účast budoucích formací rebelů na politickém životě země, definitivní ukončení nepřátelské aktivity, ukončení pašování drog, kterým se rebelové financují, a pomoc obětem bojů.
Na Kubě v polovině listopadu se rozhovory zaměří na rozvoj venkova. Jde o to zlepšit životní podmínky na venkově, který je podle rebelů zanedbáván. Také se mají vyřešit údajné nespravedlnosti ve vlastnictví zemědělské půdy. Tato otázka vedla ke vzniku sil FARC v 60. letech.
Nyní zahájený mírový proces má ukončit nejdéle trvající povstání v Latinské Americe, které začalo v roce 1964. Podobné tři předchozí rozhovory v minulosti zkrachovaly a ani tentokrát není výsledek procesu jasný. Nyní jsou ale povstalci oslabeni, protože vládní síly jim v uplynulých letech zasadily citelné rány. Podle odhadů z původních více než 17 tisíc bojovníků mají nyní asi devět tisíc.