<span>Komanda CIA</span> měla tvrdě jít po teroristech

Zahraničí
13. 7. 2009 10:40
Za vším měl stát viceprezident Dick Cheney.
Za vším měl stát viceprezident Dick Cheney.

Za vším měl stát viceprezident Dick Cheney.Součástí tajného protiteroristického programu americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) byla snaha dopadnout nebo zabít členy teroristické organizace al-Kajda. S odvoláním na bývalé i nynější zpravodajské důstojníky to napsal na svých internetových stránkách list The Wall Street Journal (WSJ).

Tento plán podle deníku schválil v roce 2001 tehdejší prezident George Bush a zastavil ho letos současný šéf CIA Leon Panetta.

Program, který podle zjištění jiného prestižního amerického listu The New York Times CIA z nařízení Bushova viceprezident Dicka Cheneyho osm let tajila před Kongresem, prý nebyl nikdy úplně uveden praxe. CIA podle zdrojů WSJ na jeho přípravu vydala nějaké peníze a "možná provedla nějaký výcvik".

ČTĚTE TAKÉ: CIA léta lhala Kongresu o tajných operacích

V roce 2001 údajně také prověřovala možnost cílených atentátů na vůdce al-Kajdy, která stála za útoky na New York z 11. září 2001. Podle jednoho z bývalých zpravodajských důstojníků měla vzniknout speciální komanda po vzoru izraelské jednotky, která zlikvidovala pachatele atentátů na izraelské sportovce při olympijských hrách v Mnichově v roce 1972.

Leon Panetta iniciativu zastavil po svém příchodu do čela CIA."Bylo to rovnou jako z filmů. Bylo to jako: Tak je všechny zabijme," komentoval tehdejší úvahy CIA zdroj listu. Tyto operace ale prý nepodporoval ani Bush, ani Cheney a diskuze o nich prý trvala jen půl roku.

Tehdejší šéf CIA George Tenet se k informacím deníku odmítl vyjádřit a podle WSJ není navíc jasné, zda úvahy o atentátech na předáky mezinárodní teroristické sítě byly součástí protiteroristického programu, který zastavil Panetta. Takové atentáty přitom již v 70. letech 20. století zakázala administrativa prezidenta Geralda Forda, připomněl WSJ.

CIA odmítla spekulace médií o tajném protiteroristickém programu komentovat. Podle The New York Times informoval Panetta o jeho existenci americké zákonodárce minulý měsíc na uzavřeném jednání s bezpečnostními výbory Kongresu. Program se údajně netýkal nezákonných výslechů ani věznění teroristů, ale měl sloužit k získání informací, které by mohly být využity při tajné protiteroristické akci v cizí zemi, napsal v sobotu newyorský deník.

Foto: ČTK/AP, Reuters

Autor: ČTK

Další čtení

Ministři zahraničí EU se neshodli na pozastavení asociační dohody s Izraelem

Zahraničí
15. 7. 2025

Kallasová věří ve schválení sankcí proti Rusku, míč je na straně Slovenska

Zahraničí
15. 7. 2025

Mezinárodní posádka v modulu Crew Dragon úspěšně přistála po misi k ISS

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ