Kreml u chorého Cháveze oroduje za zakázky

Zahraničí
8. 10. 2011 08:04
Chávez od června bojuje s rakovinou. Koncem září prodělal už čtvrtou fázi chemoterapie.
Chávez od června bojuje s rakovinou. Koncem září prodělal už čtvrtou fázi chemoterapie.

Zhoršující se zdravotní stav venezuelského prezidenta dostal Moskvu do složité situace. Hugo Chávez je hlavním stoupencem spolupráce s Rusy, avšak jeho okolí je k nim chladnější. Vojáci chtějí kupovat techniku na Západě.

"Moskva je krajně znepokojena stavem zdraví svého hlavního přítele v Latinské Americe," napsal ruský deník Kommersant, podle něhož se ruský vicepremiér Igor Sečin vydal do Caracasu na neplánovanou návštěvu.

Hugo Chávez s ruským vicepremiérem Igorem Sečinem, považovaným za Putinovu "pravou ruku". Chávez od června bojuje s rakovinou. Koncem září se vrátil z Kuby, kde prodělal už čtvrtou fázi chemoterapie, a v polovině října se má na ostrov vrátit "kvůli zdravotní prohlídce".

Mezitím zrušil plánovanou návštěvu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Rusko má podle listu co ztratit: Venezuela je v posledních letech klíčovým partnerem Ruska v Latinské Americe a po Indii je druhým největším zákazníkem ruských zbrojovek. Objednávky Caracasu experti odhadují na šest až sedm miliard dolarů.

Značná část se platí z úvěru ve výši 2,2 miliardy dolarů, který Chávez domluvil v Moskvě v roce 2009, kdy také uznal nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, které se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie.

Chávez od června bojuje s rakovinou. Koncem září prodělal už čtvrtou fázi chemoterapie."Ve Venezuele vzniká pro nás složitá situace. Chávez je hlavní stoupenec spolupráce s Ruskem, zatímco ostatní vojáci se k nám chovají chladně a chtějí kupovat techniku na Západě," citoval Kommersant nejmenovaného představitele ruských zbrojovek.

V případě Chávezova odchodu prý hrozí, že Rusko přijde nejen o kontrakty, ale i o peníze za již dodané zbraně.

Podobné riziko hrozí i investicím ruských společností Rosněfť, Gazprom Něfť, Lukoil, TNK-BP a Surgutněfť do venezuelské ropy, jejichž objem v příštích sedmi deseti letech se odhaduje na 12 miliard dolarů.

Z toho 600 milionů už loni Putin předal Chávezovi jako bonus za podpis dohody. "Jestli se ve Venezuele změní režim a vládu vytvoří prozápadní opozice, může Rusko o tyto kontrakty přijít," varoval Michail Krutichin z RusEnergy.

Věrohodnost tohoto scénáře zvyšuje dohoda dříve rozdrobené opozice o společném boji proti Chávezově kandidatuře v prezidentských volbách v příštím roce. V případě Chávezova odchodu prý ruské projekty postihne ve Venezuele stejný osud jako v Libyi.

Chávez nerad volný obchod, a tak mají na venezuelském trhu šanci uspět i ruské lady.Moskvě za těchto podmínek podle Kommersantu nezbývá než prověřit spolehlivost spojence, a to tím spíše, že Chávez v srpnu požádal o nový úvěr ve výši čtyř miliard dolarů.

Udělení půjčky "v rámci vojensko-technické spolupráce" podle dnešní zprávy agentury AFP už venezuelský prezident v Caracasu ohlásil; až do této chvíle prý Venezuela "byla bezbranná".

Caracas už v letech 2005 až 2007 podepsal kontrakty na nákup ruských zbraní za více než čtyři miliardy dolarů, zejména stíhaček Suchoj, bojových vrtulníků a útočných pušek Kalašnikov.

Předchozí ruská půjčka ve výši 2,2 miliardy dolarů byla určena především na nákup tanků T-72 a systémů protivzdušné obrany S-300.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ