Kreml u chorého Cháveze oroduje za zakázky

Zahraničí
8. 10. 2011 08:04
Chávez od června bojuje s rakovinou. Koncem září prodělal už čtvrtou fázi chemoterapie.
Chávez od června bojuje s rakovinou. Koncem září prodělal už čtvrtou fázi chemoterapie.

Zhoršující se zdravotní stav venezuelského prezidenta dostal Moskvu do složité situace. Hugo Chávez je hlavním stoupencem spolupráce s Rusy, avšak jeho okolí je k nim chladnější. Vojáci chtějí kupovat techniku na Západě.

"Moskva je krajně znepokojena stavem zdraví svého hlavního přítele v Latinské Americe," napsal ruský deník Kommersant, podle něhož se ruský vicepremiér Igor Sečin vydal do Caracasu na neplánovanou návštěvu.

Hugo Chávez s ruským vicepremiérem Igorem Sečinem, považovaným za Putinovu "pravou ruku". Chávez od června bojuje s rakovinou. Koncem září se vrátil z Kuby, kde prodělal už čtvrtou fázi chemoterapie, a v polovině října se má na ostrov vrátit "kvůli zdravotní prohlídce".

Mezitím zrušil plánovanou návštěvu íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

Rusko má podle listu co ztratit: Venezuela je v posledních letech klíčovým partnerem Ruska v Latinské Americe a po Indii je druhým největším zákazníkem ruských zbrojovek. Objednávky Caracasu experti odhadují na šest až sedm miliard dolarů.

Značná část se platí z úvěru ve výši 2,2 miliardy dolarů, který Chávez domluvil v Moskvě v roce 2009, kdy také uznal nezávislost Abcházie a Jižní Osetie, které se s ruskou pomocí odtrhly od Gruzie.

Chávez od června bojuje s rakovinou. Koncem září prodělal už čtvrtou fázi chemoterapie."Ve Venezuele vzniká pro nás složitá situace. Chávez je hlavní stoupenec spolupráce s Ruskem, zatímco ostatní vojáci se k nám chovají chladně a chtějí kupovat techniku na Západě," citoval Kommersant nejmenovaného představitele ruských zbrojovek.

V případě Chávezova odchodu prý hrozí, že Rusko přijde nejen o kontrakty, ale i o peníze za již dodané zbraně.

Podobné riziko hrozí i investicím ruských společností Rosněfť, Gazprom Něfť, Lukoil, TNK-BP a Surgutněfť do venezuelské ropy, jejichž objem v příštích sedmi deseti letech se odhaduje na 12 miliard dolarů.

Z toho 600 milionů už loni Putin předal Chávezovi jako bonus za podpis dohody. "Jestli se ve Venezuele změní režim a vládu vytvoří prozápadní opozice, může Rusko o tyto kontrakty přijít," varoval Michail Krutichin z RusEnergy.

Věrohodnost tohoto scénáře zvyšuje dohoda dříve rozdrobené opozice o společném boji proti Chávezově kandidatuře v prezidentských volbách v příštím roce. V případě Chávezova odchodu prý ruské projekty postihne ve Venezuele stejný osud jako v Libyi.

Chávez nerad volný obchod, a tak mají na venezuelském trhu šanci uspět i ruské lady.Moskvě za těchto podmínek podle Kommersantu nezbývá než prověřit spolehlivost spojence, a to tím spíše, že Chávez v srpnu požádal o nový úvěr ve výši čtyř miliard dolarů.

Udělení půjčky "v rámci vojensko-technické spolupráce" podle dnešní zprávy agentury AFP už venezuelský prezident v Caracasu ohlásil; až do této chvíle prý Venezuela "byla bezbranná".

Caracas už v letech 2005 až 2007 podepsal kontrakty na nákup ruských zbraní za více než čtyři miliardy dolarů, zejména stíhaček Suchoj, bojových vrtulníků a útočných pušek Kalašnikov.

Předchozí ruská půjčka ve výši 2,2 miliardy dolarů byla určena především na nákup tanků T-72 a systémů protivzdušné obrany S-300.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ