Starší z nich je už rok v nemocnici, mladší je dvanáct měsíců "provizorně" u moci a budoucnost je nadále nejistá. Kubánský režim by měl nicméně brzy rozhodnout, zda další roky spojí s Fidelem či Raúlem Castrovými, píše agentura AFP.
K TÉMATU: Choroba Fidela Castra se protáhla na rok
Ústavní scénář je jasný a už se podle něj i postupuje: v říjnu se uskuteční místní volby, volby do provinčních zákonodárných sborů a národního parlamentu by se měly konat v dubnu 2008. Vláda z nich vzešlá vybere novou hlavu státu na pět let.
Na 31 členů vlády, kteří budou zvoleni novým parlamentem (Národní shromáždění lidové moci - ANPP), bude mít na výběr mezi obnovením mandátu Fidela Castra, což by ukončilo provizorní vládu jeho bratra Raúla, a tím, zda dosavadní "dvojku" režimu potvrdí v čele státu. Mohla by rovněž dosadit do nejvyšší funkce v zemi zcela novou tvář.
Proslulý řečník Fidel, kterého umlčela nemoc, se v poslední době vyjadřuje alespoň prostřednictvím komentářů k různým aktualitám. Délka rekonvalescence ale podle všeho nevěští nic dobrého ohledně možnosti jeho návratu k řízení státu.
V zemi už se téměř považuje za hotovou věc, že zůstane v ústraní a bude pouze dohlížet na nejdůležitější prvky směřování země. Sám Castro ale odjakživa tvrdí, že "revolucionáři se nikdy nevzdávají", a nechal se slyšet, že dál bude sledovat, co se v zemi děje.
Raúl Castro a tým, který jej obklopuje a který byl ostatně vybrán Fidelem, se za uplynulý rok zdržel jakékoli viditelné změny v orientaci země a ujišťoval, že bude zachovávat kontinuitu. K výzvám k demokratizaci země je kubánská vládnoucí garnitura nadále hluchá.
Za těchto podmínek není jisté, zda by případné potvrzení Raúla Castra v čele státu rychle umožnilo nástup nové éry v dějinách Kuby. Netají se totiž tím, že bude až do konce brát ohledy na svého staršího bratra a dál si pěstovat roli "čísla dvě".
Dosazení nové tváře jako "čísla jedna" je čistě hypotetické, přičemž by muselo jít o někoho, koho Fidel Castro umístil do okruhu nejbližších spolupracovníků svého bratra, což je například viceprezident Carlos Lage, který je nyní nejvíce vidět.
Čtyřiapadesátiletý zástupce střední generace, nacházející se mezi historickými figurami režimu a "mladými" třicátníky a čtyřicátníky, je jedním ze čtyř viceprezidentů. Je vystudovaným lékařem a zběhlým ekonomem, má pověst pragmatika a v rámci kubánského vedení je považován za konsensuální osobu.
Ústavní scénář ale není jediným řešením, prudké zhoršení Fidelova zdravotního stavu by mohlo vývoj urychlit. Současní vládní činitelé už totiž neututlávají fakt, že je potřeba naléhavě řešit problémy, jimž populace čelí - ať jde o platy, ceny potravin, špatné zásobování, kritickou situaci v dopravě a v bydlení.
Kubánská ekonomika, která se potýká s dědictvím sovětského modelu, stále neudělala nezbytný krok k přechodu na "čínskou cestu" - tedy otevření zahraničnímu kapitálu a odstranění modelu státního hospodářství ve prospěch volného trhu. Otázka ekonomických reforem je totiž stále tabu.
"Strážce chrámu" Fidel Castro byl vždy proti návratu privátního sektoru, byť nenápadnému. A málokdo by si vsadil na to, že dokud bude živ, umožní "návrat kapitalismu". Ani kdyby ho měl provést jeho bratr.
O bratrech Castrech viz více TÝDEN 32/06.
Na snímcích: (1) příprava oslav státního svátku ve Staré Havaně 12. červenece 2007; (2) Fidel Castro se studenty na mítingu k výročí pokusu o dobytí kasáren Moncada v Santiagu de Cuba 26. červenece 1953. Záběr je Pedermales v provincii Holguín z července 2006; (3) Havanská promenáda Malecon, květen 2007.
Foto: AP