Legendární Enterprise na poslední plavbě. Do šrotu

Zahraničí
2. 12. 2012 21:15
Americká letadlová loď USS Enterprise.
Americká letadlová loď USS Enterprise.

Americká letadlová loď USS Enterprise, první takové plavidlo s jaderným pohonem, končí svou aktivní službu v armádě. Vojáci se s lodí, která má za sebou nasazení v době kubánské krize a ve válkách ve Vietnamu či v Iráku, slavnostně rozloučili v přístavu Norfolk ve Virginii.

Loď Enterprise začala americká armáda používat v roce 1961. V té době šlo o největší vojenskou loď vůbec, která uvezla pět tisíc vojáků a měla inovativní jaderný pohon zajišťovaný osmi reaktory. Po pět desetiletí se pak zúčastnila téměř všech důležitých mezinárodních operací a stala se také hvězdou známého filmu. Právě na Enterprise se natáčely závěrečné scény snímku Top Gun, v němž si roli stíhacího pilota zahrál Tom Cruise.

Enterprise nyní čeká sešrotování, slavné jméno však bude žít dál. Armáda se jím chystá pojmenovat některé ze svých nových plavidel.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační obrázek

Po vlně veder přišla do Německa a Švýcarska zkáza: bouřky zanechaly zraněné i strach z povodní

Zahraničí
Aktualizováno: 20. 6. 2026 11:33
ilustrační obrázek

„Katastrofa na všech frontách“: Proč se Británie stále více dívá zpět k EU

Zahraničí
20. 6. 2026
ilustrační foto

V Bavorsku havarovala česká paraglidistka, uvízla na stromě

Zahraničí
19. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ