Los Angeles zakázalo igelitové tašky. Někde se za ně vězní

Zahraničí
24. 5. 2012 15:50
Takhle ne.
Takhle ne.

Ochránci životního prostředí dosáhli v Kalifornii důležitého vítězství. Jako dosud největší město v USA zakázalo Los Angeles igelitové tašky. Na ostrově Zanzibar hrozí za jejich používání vězení. Za papírové tašky budou muset obyvatelé Los Angeles platit.

Nejpozději za 16 měsíců budou tašky z plastu, které se na většině území Spojených států rozdávají zdarma v ohromném množství, v Los Angeles minulostí. Téměř jednohlasně, v poměru třináct ku jedné, o tom rozhodla městská rada milionové metropole. Zákaz se týká asi 7500 obchodů, píše list Los Angeles Times.

Nařízení neplatí okamžitě. Obchodům, od těch nejmenších až po velké supermarkety, byla dána určitá doba, aby se na novou skutečnost připravily. Poté budou muset zákazníci platit za papírovou tašku deset centů (zhruba 1,90 Kč). Radnice uvažovale ještě o zákazu pro USA typických hnědých papírových sáčků, ale tato idea nezískala širší podporu.

Napříště papír nebo tkaniny.Los Angeles je dosud největší americké město, které se k něčemu takovému odhodlalo. Příslušný zákaz už ovšem platí v desítkách měst a okresů USA. Jen v Kalifornii je to 45 lokalit. San Francisco zapovědělo igelitové tašky ve velkých obchodech s potravinami už roku 2007.

V Los Angeles se od letošního července muselo za igelitové tašky, které škodí životnímu prostředí, platit. Prosadit zákaz v celé Kalifornii se roku 2010 ale nezdařilo. Proti těnto snahám vyrukovaly do boje s rozsáhlou kampaní výrobci tašek z plastu.

Podle údajů ekologických aktivistů z Heal the Bay se jen v Los Angeles vydá za rok zhruba 2,3 milardy plastových tašek na jedno použití. Téměř všechny končí na haldách odpadu, těžko se rozkládají, zamořují řeky i moře. Výrobci tašek proti záměru radnice v Los Angeles demonstrovali kvůli obavám ze ztráty pracovních míst. Evropská komise (EK) v Bruselu plánuje buď zákaz igelitek, nebo jejich dodatečné zdanění.

Snahy o zákaz igelitových tašek či alespoň jejich zpoplatění jsou realitou už řadu let v různých částech světa. Částečně zakázány jsou například v některých částech Austrálie, v Irsku, Francii nebo Číně.

K zemím, které tyto tašky zakázaly úplně, patří Indie, Francie, Rwanda nebo Tanzanie. Například na Zanzibaru (součást Tanzanie) hrozí za používání tašek z plastu vězení až šest měsíců nebo pokuta dva tisíce dolarů. V praxi se však tyto tvrdé zákazy téměř neuplatňují.

Autor: - pp -Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ