Mahmúd Ahmadínežád a podivné tlumočení v OSN

Zahraničí
23. 9. 2010 07:00
Už tak zmatečný projev íránského prezidenta ještě pokazil výpadek tlumočení.
Už tak zmatečný projev íránského prezidenta ještě pokazil výpadek tlumočení.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád promlouval v newyorském sídle OSN, avšak jeho kontroverzní projevy už nelákají tolik jako dříve. Pozornost tentokrát projev vzbudil z jiné příčiny, kvůli podivně nefungujícímu tlumočení do angličtiny.

Od samého začátku provázely promluvu technické potíže, napsal katarský server al-Džazíra. "Není tu žádný překlad," všiml si sám prezident na rozpravě o rozvojových cílech milénia OSN. Další dvě minuty pokračovaly zmatky, které následovalo matoucí oznámení z kabinek: "Tlumočníci by chtěli oznámit, že čtou z napsaného textu, přeloženého do angličtiny."

Totéž potvrdila televizi FOXNews jedna tlumočnice. Když prý s napsaným textem byla hotová, Ahmadínežád stále mluvil. Přítomní neznalí perštiny tak přišli o plamenný začátek projevu, kde mluvil o "nelidských a nakažených vyznáních, doprovázených krutým managementem", stejně jako o jeho konec.

Rozprava o rozvojových cílech milénia OSN.Dále Ahmadínežád řečnil o potřebě reformovat "nedemokratické a nespravedlivé" globální rozhodovací orgány. "Pevně věřím, že se v novém miléniu musíme navrátit k duchovnímu přístupu, k naší skutečné přirozenosti, ke které byl člověk stvořen, a k spravedlivé a čestné vládě," řekl prezident země, která loni po sporných volbách potlačila protesty opozice pomocí brutálního násilí.

Prezident v krátkém projevu za hlavní viníky problémů současného světa označil silné kapitalistické země. Nenabídl ale jasnou alternativu. "Nyní, když diskriminující řád kapitalismu a hegemonních přístupů čelí porážce a blíží se ke svému konci, je klíčová účast všech na prosazování spravedlnosti a prosperujících vzájemných vztahů."

Sál byl poloprázdný, spíš než bojkot (ten oficiálně vyhlásila toliko Kanada) za to mohla brzká ranní hodina. V minulosti se však západní diplomaté hromadně zvedali na protest proti ostrým Ahmadínežádovým nařčením.

Ahmadínežád v New Yorku zůstává na Valné shromáždění OSN, podobně jako třeba jeho český protějšek Václav Klaus či slovenský Ivan Gašparovič.

Autor: - mav -, AFP, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ