Mahmúd Ahmadínežád a podivné tlumočení v OSN

Zahraničí
23. 9. 2010 07:00
Už tak zmatečný projev íránského prezidenta ještě pokazil výpadek tlumočení.
Už tak zmatečný projev íránského prezidenta ještě pokazil výpadek tlumočení.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád promlouval v newyorském sídle OSN, avšak jeho kontroverzní projevy už nelákají tolik jako dříve. Pozornost tentokrát projev vzbudil z jiné příčiny, kvůli podivně nefungujícímu tlumočení do angličtiny.

Od samého začátku provázely promluvu technické potíže, napsal katarský server al-Džazíra. "Není tu žádný překlad," všiml si sám prezident na rozpravě o rozvojových cílech milénia OSN. Další dvě minuty pokračovaly zmatky, které následovalo matoucí oznámení z kabinek: "Tlumočníci by chtěli oznámit, že čtou z napsaného textu, přeloženého do angličtiny."

Totéž potvrdila televizi FOXNews jedna tlumočnice. Když prý s napsaným textem byla hotová, Ahmadínežád stále mluvil. Přítomní neznalí perštiny tak přišli o plamenný začátek projevu, kde mluvil o "nelidských a nakažených vyznáních, doprovázených krutým managementem", stejně jako o jeho konec.

Rozprava o rozvojových cílech milénia OSN.Dále Ahmadínežád řečnil o potřebě reformovat "nedemokratické a nespravedlivé" globální rozhodovací orgány. "Pevně věřím, že se v novém miléniu musíme navrátit k duchovnímu přístupu, k naší skutečné přirozenosti, ke které byl člověk stvořen, a k spravedlivé a čestné vládě," řekl prezident země, která loni po sporných volbách potlačila protesty opozice pomocí brutálního násilí.

Prezident v krátkém projevu za hlavní viníky problémů současného světa označil silné kapitalistické země. Nenabídl ale jasnou alternativu. "Nyní, když diskriminující řád kapitalismu a hegemonních přístupů čelí porážce a blíží se ke svému konci, je klíčová účast všech na prosazování spravedlnosti a prosperujících vzájemných vztahů."

Sál byl poloprázdný, spíš než bojkot (ten oficiálně vyhlásila toliko Kanada) za to mohla brzká ranní hodina. V minulosti se však západní diplomaté hromadně zvedali na protest proti ostrým Ahmadínežádovým nařčením.

Ahmadínežád v New Yorku zůstává na Valné shromáždění OSN, podobně jako třeba jeho český protějšek Václav Klaus či slovenský Ivan Gašparovič.

Autor: - mav -, AFP, ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Netanjahu navrhl Trumpa na Nobelovu cenu míru, Trump ohlásil jednání s Íránem

Zahraničí
8. 7. 2025

Trump řekl, že USA pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit

Zahraničí
8. 7. 2025

Leyenová čelila kritice, velká část frakcí ji přesto při hlasování podpoří

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ