Američané z více než dvaceti států dnes přišli během tzv. superúterý k urnám, aby zvolili svého prezidentského kandidáta. Zápas demokratů je těsný. Více států získal Barack Obama, ale na delegáty vede Hillary Clintonová. Mezi republikány byl nejúspěšnější John McCain.
Obama podle odhadů CNN zvítězil ve třinácti státech, Clintonová v osmi, ale na svůj účet si připsala významné státy, jako jsou Kalifornie či New York. Právě Kalifornie byla jednou z nejdůležitějších kořistí úterního klání, které je nejvýznamnějším před listopadovými volbami. Na přesná čísla se však stále čeká.
ČTĚTE TAKÉ: Clintonová versus Obama: jde do tuhého
Kalifornie je sice podobně jako ostatní státy USA rozdělena na volební okrsky různé velikosti, ale její jedinečnost spočívá v tom, že o delegátech vysílaných na nominační sjezd rozhoduje každý okrsek samostatně. Clintonová tedy může vyhrát celkově, ale Obama si může z Kalifornie připočítat více delegátů.
Obama přesto před svými příznivci v Chicagu nešetřil optimismem. "Během téhle únorové noci je i bez konečných výsledků jasná jedna věc - náš čas přišel. Naše hnutí je skutečné a změna přichází do Ameriky!" provolával afroamerický senátor.
Změna, ale čí?
Souboj demokratů je podle očekávání velice těsný. Vzhledem k tomu, že většina států hlasuje poměrným systémem, Clintonová a Obama si delegáty rozdělí podle percentuálního zisku.
V důležitém státě Georgia, který na nominační sjezd do Denveru vysílá celkem 103 delegátů, je vítěz již jasný. Stal se jím afroamerický senátor Barack Obama. Volební štáb Clintonové však již obrousil hrany místní porážky slovy: „Na rozdíl od kampaně Obamy kampaň Clintonové nikdy nepřidělila na Georgii významné prostředky.“
Obama získal očekávané vítězství ve státě Illinois, kde je senátorem. Připsal si i Delaware, Alabamu, Severní Dakotu, Kansas, Connecticut, Utah, Minnesotu, Colorado, Aljašku a Idaho.
Bývalá první dáma oproti tomu dokázala, podle předběžných výsledků uspět v osmi státech. S jistotou zabrala Arkansas, rodný stát Clintonovy rodiny. Právě zde Bill Clinton poprvé prorazil v roce 1978 jako guvernér. Dále získala Tennessee, Oklahomu, New York, New Jersey a Massatchusetts, Arizonu a Kalifornii.
Clintonová před bouřícími stoupenci pronesla vyzývavou řeč, prohlásila, že „republikáni by sice chtěli dalších osm stejných let, ale mají čas pouze do dvacátého ledna 2009. Ani o den víc.“ Řekla také, že jako respektovaná Amerika se „postavíme ropným společnostem a zemím bohatým na ropu revolucí čistých technologií".
Překvapení jménem Huckabee
Mezi republikány vede arizonský senátor John McCain s devíti státy, což dále utvrzuje jeho pozici republikánského favorita. Mitt Romney zatím podle agentury Reuters vyhrál v šesti státech a Mike Huckabee v pěti. U Huckabeeho jde o překvapivě dobrý výsledek, protože většina komentátorů jej již z boje odepsalo.
Republikánský zápas pokračuje, podle předběžných výsledků byl však za vítěze označen arizonský senátor John McCain, přestože mnoho konzervativních voličů není spokojeno s jeho liberálními postoji v otázkách imigrace či daňových škrtů.
Již získal i velké státy, kde vítěz bere vše. Připadly mu Delaware, New Jersey a Connecticut. Vyhrál prý i důležitý New York s 87 delegáty, "svou" Arizonu, Kalifornii, Missouri a Illinois.Vede také v Montaně.
Demokrati Hillary Clintonová 8 států Oklahoma, Arkansas, Tennessee, New York, Massachusetts, New Jersey, Arizona, Kalifornie |
Barack Obama 13 států Georgia, Illinois, Delaware, Alabama, Utah, Severní Dakota, Kansas, Connecticut, Minnesota, Colorado, Aljaška, Missouri, Idaho |
Na otázku, proč zůstával v souboji o Bílý dům, i přestože mu nikdo nedával příliš velké šance, odpověděl: "Před několika dny nikdo nevěřil, že New York Giants vyhrají Superbowl, a přesto se tak stalo."
Má důvod k radosti. Zvítězil v Západní Virginii, Arkansasu a vede v Alabamě, Georgii a Tennessee. Připsal si i dost hlasů delegátů, a může tak zůstat dál v boji o Bílý dům. Někteří analytici o něm spekulují jako o možném kandidátovi na McCainova viceprezidenta.
Republikáni Mike Huckabee 5 států Západní Virginie, Alabama, Arkansas, Georgia, Tennessee John McCain 9 států Connecticut, Illinois, New Jersey, Arizona Delaware, New York, Oklahoma, Missouri, Kalifornie Mitt Romney 7 států Massachusetts, Utah, Minnesota, Montana, Severní Dakota, Colorado, Aljaška |
Přestože Romney potřeboval superúterý vyhrát, vystupuje velmi sebevědomě. Bude prý pokračovat, dokud nebudou primárky u konce. Prohlásil, že právě on bude mužem, jenž usedne v Bílém domě a „Amerika zůstane vedoucí silou světa“.
Delegáti a opět delegáti
Pro americké primárky by se s úspěchem dalo použít přirovnání Larryho Kinga. „Je to nepořádek.“ Voliči sice hlasují pro jednotlivé kandidáty, ale ve finále jsou to delegáti, kdo rozhodne. Primárky pak mají v různých státech různý systém. Demokraté většinou hlasují podle poměrného systému a republikáni podle většinového, kde vítěz získá všechny hlasy delegátů.
Aby toho nebylo málo, existuje ještě druhá třída takzvaných superdelegátů, vysokých stranických úředníků. Ti nejsou vázáni výsledky primárek. Někdy se o nich hovoří jako o „nepřislíbených delegátech“.
Boj o delegáty je z hlediska kandidátů nejdůležitější. Brzy ráno u republikánů vedl ještě Mitt Romney, ale drtivým nástupem ho o s více než pěti stovkami delegátů překonal McCain.
Podle agentury AP získala Clintonová 584 delegátů a Obama 563 z celkových 1681 demokratických volitelů, kteří byli v úterý ve hře. Od lednového začátku primárek má Clintonová na své straně dohromady 845 delegátů, zatímco Obama 765. Ke zvolení je třeba nejméně 2025 volitelů.
Republikáni v úterý rozdělovali 1023 delegátů. McCain z nich dostal 511, jeho rivalové Mitt Romney a Mike Huckabee 176 a 147. Celkově vede McCain se 613 voliteli následován Romneym s 269 a Huckabeem se 190. K získání nominace je potřeba 1191 hlasů.
Superúterý nerozhodlo
Veledůležité superúterý určí dvaačtyřicet procent delegátů ze čtyřiadvaceti států. Souboj mezi dvěma demokratickými kandidáty je natolik těsný, že se odhady pohybují pouze v rámci statistické chyby.
Manažeři volební kampaně obou demokratických kandidátů proto již včera oznámili, že podle nich ani ze superúterý nevzejde jasný favorit pro demokratickou nominaci do druhého kola. Boj o ni tak zřejmě bude pokračovat i v dalších několika týdnech.U republikánů je vývoj jasnější. Celonárodní průzkumy favorizují vyznamenaného vietnamského veterána a arizonského senátora Johna McCaina. Ten může pouze doufat v jasné vítězství a v to, že po dnešku odsune své soupeře do pozadí a stane se jasnou republikánskou jedničkou.
Letošní primárky přitahují největší pozornost celých Spojených států, volební účast byla i během superúterý velmi vysoká, jen v některých jižanských státech ji negativně ovlivnilo nepříznivé počasí. Řádění tornád nepřežilo čtyřiačtyřicet lidí a musely být uzavřeny některé volební místnosti.
Foto: AP, Reuters