Průlomové rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky dnes vydal americký Nejvyšší soud. Odmítl omezení na nošení a vlastnění zbraní nařízené Chicagem před 28 lety s tím, že porušuje ústavou daná práva. Rozhodnutí je precedentem i pro další státy a města.
Soudci hlasovali 5 ku 4, což přesně odráží rozdělení sil mezi konzervativce a liberály. Nejvyšší soud tak v zásadě potvrdil své rozhodnutí z roku 2008 z případu "District of Colombia v. Heller". Soudci tehdy odmítli zákaz uplatňovaný v hlavním městě Washingtonu na nošení zbraní s tím, že není v souladu s 2. dodatkem ústavy, který se vztahuje na federální území. Tedy právě na Washington D. C.
ČTĚTE TAKÉ: Soud v USA rozhoduje o uvolnění zákazu nosit zbraně
V té době podal žalobu na město Chicago Otis McDonald za porušování 2. dodatku ústavy kvůli omezením na nošení, respektive vlastnění zbraní. Jelikož Chicago není federální území, museli soudci Nejvyššího soudu rozhodnout, zda se ústava vztahuje i na ně. Dnes tedy rozhodli, že se 2. dodatek vztahuje i na státy, města a obce, což v důsledku znamená, že všechna omezení na dalších místech USA budou muset být přehodnocena a upravena.
Jak píše agentura Reuters, právo vlastnit zbraň je jedním z témat, které nejvíce rozděluje americkou společnost. Podle odhadů v USA vlastní 90 milionů lidí 200 milionů různých typů zbraní. To by znamenalo, že ve Spojených státech je nejvyšší počet zbraní mezi občany na světě. Denně zemře 80 lidí na následky střelných zranění, ve 34 případech jde o vraždy.
Rozhodnutí soudu je vítězstvím pro Otise McDonalda a další tři obyvatele Chicaga, kteří podali žalobu, pro dvě organizace lobbující za nošení zbraní a pro politicky mocnou National Rifle Association, která se v procesu angažovala. Naopak prohrálo Chicago, domovské město prezidenta Baracka Obamy, který prosazuje přísnější podmínky pro vlastnictví zbraní.
"Došli jsme k závěru, že 2. dodatek se plně vztahuje na státy," četl ze závěru odůvodnění rozsudku soudce Samuel Alito.
Foto: ČTK/AP