"Moudré rozhodnutí." Trump pochválil Kima za odložení útoku na Guam

Zahraničí
16. 8. 2017 15:52
Raketa KLDR (ilustrační foto).
Raketa KLDR (ilustrační foto).

Za "velmi moudré a logické rozhodnutí" pochválil americký prezident Donald Trump severokorejského vůdce Kim Čong-una, který prozatím odložil plány útoku na americký tichomořský ostrov Guam. "Jiná možnost by byla katastrofální a nepřijatelná," konstatoval Trump na Twitteru.

Severokorejská média v úterý uvedla, že Kim dostal plány útoku na Guam, ale rozhodne se až podle toho, jak se zachovají USA.

To, že chce vyčkat na to, jak se zachovají Spojené státy, je podle agentur znamením, že provokativní rétorika obou stran z minulých dní ochládá.

Světové agentury ale připomínají, že v pondělí začne v oblasti Korejského poloostrova rozsáhlé cvičení armád Spojených států a Jižní Koreje, kterého se každoročně účastní tisíce vojáků. KLDR manévry označuje za provokaci a vždy na ně rozhořčeně reaguje. Loni Pchjongjang týden po skončení manévrů uskutečnil svůj pátý jaderný test. Letošní společné vojenské cvičení má skončit 31. srpna.

Jihozápadně od Korejského poloostrova společně cvičilo japonské a americké letectvo. Manévrů se zúčastnily mimo jiné dva bombardéry B1-B amerického letectva a dvě japonské stíhačky F-15.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP

Další čtení

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Útok na loď Greenpeace v roce 1985 přivedl hnutí řadu nových stoupenců

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ