Před pěti lety obletěl svět snímek, na kterém drží na vodítku nahého iráckého vězně. Ani nyní se nemůže bývalá vojačka Lynndie Englandová zbavit společenské izolace.
Dva roky po propuštění stále nemůže najít práci. Většinu času tráví mezi čtyřmi stěnami. „Nemám žádný společenský život. Celý den sedím sama doma," říká Englandová.
Na ulici si na ní lidé ukazují prstem. Její příběh je často tím jediným, co si lidé z celé aféry pamatují. Zkoušela si odbarvit vlasy, nosit velké brýle a kšiltovku, ale když se představí, všichni okamžitě vědí o koho jde. O práci prý už žádala na stovkách míst, zatím neúspěšně. Uvažovala prý i o změně jména, její obličej by ale i tak zůstal lidem povědomý.
ČTĚTE TAKÉ: V iráckých věznicích je mučení na denním pořádku
Obávaný Abú Ghrajb opět otevřen. S jiným jménem
Místo toho souhlasila s tím, aby spisovatel Gary Winkler napsal její pohled na celou aféru.. Výslednou biografii pod názvem Mučení: Lynndie Englandová, Abú Ghrajb a fotografie, které otrásly světem Englandová tento měsíc představuje po různých městech Ameriky. Diskuze ve Washingotnu ale už musela být zrušena, protože organizátoři celé akce dostávali anonymní dopisy hrozící útokem.
Bývalá vojačka tvrdí, že obraz, který si o ní svět udělal ze dvou zveřejněných snímků, zdaleka neodpovídá realitě. „Lidé si myslí, že jsem zvrácená mučitelka. To prostě není pravda," tvrdí Englandová a vysvětluje okolnosti vzniku snímků. Nelidské zacházení z vězni bylo v Abú Ghrajbu na denním pořádku, vojáci měli příkazy v něm pokračovat. Mladá vojínka pracovala v administrativě věznice, ne jako dozorkyně. K pózování ji prý přinutil přítel, desátník Charles Graner, který byl v následných procesech odsouzen na deset let do vězení.
Na scéně se podle svých slov objevila jen na pár okamžiků. I tak se ale několikrát omluvila a svých přečinů veřejně zalitovala. Soud ale její argumenty neuznal a Englandová dostala za pózování tři roky za mřížemi. Ve vězení Granerovi porodila syna.
Třetí nejvyšší trest
Prokurátor v procesu s nimi zdůrazňoval, že v Abú Ghrajbu nešlo o podezřelé teroristy ale o obyčejné kriminálníky.
„Představa, že Englandová a její kolegové pracovali pro vojenskou rozvědku, neodpovídá realitě," řekl soudu prokurátor. Celkem bylo kvůli aféře odsouzeno jedenáct vojáků, Englandová dostala třetí nejvyšší trest.
Poté, co si odseděla polovinu trestu se Englandová vrátila domů. Bydlí ve městečku Fort Ashby ve státě Západní Virginia. Většinu času tráví starostmi o malého syna. Žije ze sociální pomoci a z peněz od rodičů. Má údajně těžké psychické problémy, trpí posttraumatickým stresovým syndromem, který se u ní projevuje depresí, úzkostí i paranoiou. "Vím, že jsem paranoidní, ale přesto se pořád obávám o svůj život," říká.
Foto: Wikimedia Commons, ČTK/AP